Najwyższa porażka Górnika na Roosevelta od 39 lat...

Górnik tak wysoko, jak w niedzielę z Wisłą nie przegrał na Roosevelta od 39 lat. 15 czerwca 1975 roku w Zabrzu 5:0 wygrała warszawska Legia. Była to przedostatnia kolejka tamtego sezonu, który Górnik skończył na siódmym miejscu.
Zaskoczeniem może być skład, który doznał tej klęski. Na boisko wyszli dwaj medaliści rozegranych rok wcześniej mistrzostw świata – Jerzy Gorgoń i Andrzej Szarmach. Po długiej kontuzji grał już Włodzimierz Lubański, a na boisko przebywało jeszcze dwóch innych uczestników MŚ w Niemczech – Henryk Wieczorek i Andrzej Fischer. Mało? Po przerwie na boisku pojawił się Jan Banaś.
Do przerwy było... 0:0. Legia wszystkie gole strzeliła w 15 minut (!), między 55 i 70. Wyglądało to tak: Deyna (55.), Dąbrowski (59.), Białas (61.), Nowak (69.), Nowacki (70.).
Dodajmy, że Górnik wrócił wtedy właśnie z mini tournee po Francji. Prasa informowała, że Jerzy Gorgoń i Andrzej Szarmach w stanie nietrzeźwym awanturowali się w pociągu, otrzymali kary dyskwalifikacji. Wtedy była to przedostatnia kolejka sezonu. Teraz do jego zakończenia zostało jeszcze sporo kolejek...
Górnik zagrał w składzie: Fischer - Kwaśny, Gorgoń, Wieczorek, Bindek, Studzizba (46. Kurzeja), Rozborski (63. Banaś), Lazurowicz, Gzil, Lubański, Szarmach. Trenerem zespołu był Teodor Wieczorek.
Zła wiadomość jest taka, że po takim laniu Górnik pojechał na mecz z Pogonią Szczecin i przegrał równie wysoko, bo 1:4.