Władysław Żmuda: Szósta pozycja jest adekwatna do możliwości, jakimi Górnik dysponuje

- Byłem na początku bardzo pozytywnie zaskoczony, że zabrzanie osiągali tak dobre wyniki i tak błyskawicznie zaadoptowali nowe ustawienie - mówi Władysław Żmuda, były trener Górnika Zabrze.
» Która drużyna Górnika podoba się Panu bardziej? Obecna, prowadzona przez Roberta Warzychę, czy zespół, którym opiekował się Adam Nawałka.
Władysław Żmuda: - Zabrzanie prezentowali się lepiej za czasów Nawałki. Kiedy odchodził do kadry narodowej zostawił drużynę na drugim miejscu w tabeli ekstraklasy. Teraz Górnik jest szósty. Same statystyki przemawiają za obecnym selekcjonerem reprezentacji. Obydwaj trenerzy stosują inne metody, inny system gry, ale na pewno łączy ich to, że pod ich wodzą Górnik miał wzloty i momenty krytyczne. Tak było za Nawałki i tak jest za Warzychy. Niektórzy sugerują, że zabrzanie mają potencjał, by być wśród najlepszych polskich zespołów. Ja jestem odmiennego zdania. Szósta pozycja jest adekwatna do możliwości, jakimi Górnik dysponuje.

» Który ze szkoleniowców miał trudniej w Zabrzu?
- Bez wątpienia obecny. Nie miał tyle czasu, ile jego poprzednik. Nawałka mógł przez dłuższy okres budować drużynę i zgrywać ją. Były opiekun Columbus Crew wprowadził nowy system 1-3-5-2, do którego polscy piłkarze nie są przyzwyczajeni. Obecnie w ekstraklasie w ten sposób gra jeszcze jedynie Cracovia. Byłem na początku bardzo pozytywnie zaskoczony, że zabrzanie osiągali tak dobre wyniki i tak błyskawicznie zaadoptowali nowe ustawienie. Piłkarze nie grają jednak schematycznie. W ostatniej kolejce w starciu z Zawiszą w drugiej połowie z tyłu grali już czwórką obrońców. Sztab szkoleniowy analizował dokładnie grę rywali i doszedł do słusznego wniosku, że lepiej przeciwko bydgoszczanom grać z większą ilością defensorów.

» Za kadencji Warzychy zaczęto oficjalnie mówić o wielkim zadłużeniu klubu, z Górnika odszedł prezes Zbigniew Waśkiewicz
- Kwestia finansowe na pewno również miały jakiś wpływ na występy zespołu. Widać jednak, że zawodnicy są rozsądni. Nie zważają na zaległości, ale wychodząc na murawę walczą na całego. Wiedzą, że pensje i premie otrzymają w przyszłości. Trzeba jednak również wspomnieć o innej bardzo ważnej sprawie. Zawirowanie wokół licencji dla trenera Warzychy. Nawałka nie musiał zmagać się z takimi kłopotami, a Warzycha z powodu spraw papierkowych podczas meczu musi siedzieć na trybunach. Ta sprawa kosztowała go też sporo nerwów.

» Górnik Nawałki grał bardziej widowiskowo?
- Podobnie jak obecny team miał mecze, które oglądało się na stojąco i z wielkimi emocjami, ale również kilka bardzo kiepskich występów. Na pewno nie ma teraz w zabrzańskiej jedenastce takiego gracza jak Prejuce Nakoulma. Strzelał, wygrywał pojedynki, czarował techniką. Brakuje takiego błyskotliwego skrzydłowego. Wtedy świetnie prezentował się również Paweł Olkowski.

» Odeszli oni w poprzednim okienku transferowym. Czy zimą któryś z graczy Górnika ma szansę wyjechać na Zachód?
- Od dłuższego czasu mówi się o tym, że zabrzanie mogą wytransferować Mateusza Zacharę. W poprzednim sezonie grał lepiej. Teraz prezentuje się tylko przyzwoicie. Nie nadaje się na grę w Bundeslidze, ale w jakiś słabszych europejskich rozgrywkach powinien sobie poradzić.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]