Adam Marciniak: Jose to dobry napastnik

Były piłkarz Górnika Zabrze i klubowy kolega Jose Kante opowiada o nowym nabytku zabrzan.
» Pana kolega z Larnaki trafił do Górnika. Co powinni o nim wiedzieć kibice z Zabrza?
Adam Marciniak: - Myślę, że będą z jego gry zadowoleni. Trafia do naszej ligi naprawdę dobry napastnik. Wysoki, silny, grający dobrze tyłem do bramki, do tego bardzo dynamiczny i – jak na swoje warunki fizyczne – sprawny, grający techniczną piłkę.

» Brzmi jak ocena menedżera, który chce dobrze sprzedać piłkarza. Problem w tym, że Jose Kante niewiele grał w barwach AEK Larnaka.
- Jedno drugiemu nie przeszkadza. Gramy jednym napastnikiem, a klub sprowadził typową „9”, Brazylijczyka Andre Alvesa. To absolutnie pierwszy wybór. Drugim jest reprezentant Cypru, Nestoras Mytidis. Alves w pięciu pierwszych kolejkach nie potrafił „odpalić” i widząc, jak napastnicy prezentują się na treningach, byłem przekonany, że Jose zacznie regularnie grać. Trener jednak czekał na gole Brazylijczyka i się doczekał. Jose wchodził w zasadzie tylko z ławki, ale mogę zapewnić, że dawał drużynie mnóstwo jakości piłkarskiej. Gdybym miał wskazać wadę, to czasami gra zbyt nonszalancko.

» To typowy środkowy napastnik?
- Przede wszystkim, ale w roli zmiennika wchodzi też na prawą pomoc. Jest szybki, potrafi pomóc w grze defensywnej, więc „swoje” zawsze zrobił.

» Dlaczego Górnik?
- To pytanie do niego i do klubu. Ja pośrednikiem w tym transferze nie byłem (śmiech). Graliśmy latem sparing z Górnikiem. Chyba wyszedł wtedy na boisko, ale szału raczej nie było, bo graliśmy słabo, zabrzanie wygrali pewnie 2:0. Nie znam kulisów, ale był bardzo zadowolony. Przyszedł do mnie zapytać o klub, miasto, kibiców... Nie miał pojęcia, że kilka lat grałem na Roosevelta.

» Co od pana usłyszał?
- Nie wracałem do przeszłości i czasami trudnej sytuacji Górnika, bo to chyba już przeszłość. Powiedziałem mu, że zagra w klubie, który jest jedną z legend polskiej piłki, w dodatku na nowym stadionie, którego ja nie doczekałem, i dla jednych z najlepszych kibiców w Polsce. To nie jest kurtuazja. Wiem, że Górnik zaczyna wiosnę meczem z Ruchem. Myślę, że Jose - jeżeli zagra - przeżyje coś wyjątkowego. Ja pamiętam mecze grane w Zabrzu dla 20000 ludzi. Teraz powinno być jeszcze ciekawiej.

» O co pytał?
- W sumie był dobrze zorientowany. Wiedział, że w miarę blisko jest Kraków, czyli dawna stolica Polski, zapytał o pobliskie góry, wiedział, w którym rejonie Polski będzie grał, widać było, że szukał informacji o klubie i mieście w internecie. To inteligentny facet, otwarty na świat. Przyjechał na Cypr nie znając angielskiego, dziś posługuje się bardzo dobrze tym językiem. Ostrzegałem go tylko przed polską zimą. Nawet w wydaniu „na pograniczu zera” będzie dla niego czymś nowym. Grał i mieszkał tylko w okolicy Barcelony i Larnaki. I jeszcze będzie musiał przeżyć zimowe zgrupowanie. Też coś nowego.

» Górnik leci do Hiszpanii...
- To koledzy będą mieli przewodnika.

» Poziom polskiej ligi go zaskoczy?
- Pamiętam, że 5-6 lat temu liga cypryjska była na pewno lepsza. Potem zaczął się kryzys, teraz liga powoli odbudowuje swój poziom. Patrząc dziś na poziom dwóch najbogatszych klubów, to APOEL jest krok za Legią. Tutaj jest wyraźny podział na sześć klubów silniejszych i sześć słabszych. W Polsce takie pojęcie nie istnieje.

» Pana były kolega może zarabiać w Zabrzu na podobnym poziomie, jak w Larnace?
- Myślę, że tak, różnice nie będą duże. U nas 2-3 piłkarzy zarabia zdecydowanie więcej niż średnia, ale Jose w tym gronie na pewno nie był. Polska staje się coraz ciekawszym rynkiem. Kraj jest przyjazny do życia, mamy więcej do zaoferowania niż dekadę temu, są piękne stadiony, można się - szczególnie po awansie na Euro 2016 się – wypromować. Jose chce grać, a że jest ciekawy świata, to zdecydował się na Polskę. Moim zdaniem nie będzie żałować. Napisałem mu, że w okolicy maja przyjadę do Zabrza na mecz. Szybciej kończymy ligę.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]