Górnik zadłużony na 62 mln złotych ()

Około 32 mln, to zadłużenie długoterminowe - obligacje rozłożone na 20 lat, żyrowane przez gminę oraz 30 mln zadłużenie krótkoterminowe - podlega spłacie w ciągu najbliższego roku.
Sportowa spółka Górnik Zabrze systematycznie musi zdawać raport radnym z finansów klubu. Jak podał Głos Zabrza i Rudy Śląskiej - w połowie października 4-osobowa reprezentacja Górnika stanęła przed komisją sportu, turystyki i rekreacji. Okazało się, że - "Spółka ma około 32 mln zadłużenia długoterminowego (obligacje rozłożone na dwadzieścia lat, żyrowane przez budżet gminy - przyp. red.) oraz 30 mln zadłużenia krótkoterminowego (takie, których podlegają spłacie w ciągu najbliższego roku). W sumie około 62 miliony złotych" - te liczby przekazała Katarzyna Wierska-Kuberek, od niedawna wiceprezes zarządu zabrzańskiego klubu.
Z kolei prezes Górnika Bartosz Sarnowski poinformował o znacznym zmniejszeniem kosztów utrzymania drużyny, a więc funduszu płac. O ile w ekstraklasie roczne wydatki na utrzymanie zespołu wynosiły około 5,36 mln złotych, to w I lidze – po odejściu 16 piłkarzy i zatrudnieniu wielu młodych zawodników, a także renegocjacji umów z pozostałymi zawodnikami – zamykają się teraz w kwocie 2,77 mln zł. Te oszczędności jednak nie są aż tak widoczne w budżecie, gdyż rozwiązanie wielu umów wiązała się także z jednorazowymi wypłatami odpraw. – Obecnie średnia pensja piłkarza w Górniku to około 10 tysięcy złotych – zapewnił prezes, zastrzegając, że obniżają ją niskie uposażenia wielu młodych zawodników.
Jak czytamy na portalu GłosZabrza24.pl - przedstawiciele Górnika zapewnili, iż unormowali współpracę ze spółką Stadion, był bowiem okres, gdy ta przestała nawet wystawiać klubowi faktury za wynajem obiektu, bo wpędzało ją to tylko w problemy: klub bowiem rachunków nie regulował, a Stadion i tak musiał płacić od nich podatek VAT. Zadłużanie za używanie obiektu zostało uregulowane do lutego tego roku, kolejne rachunki czekają na opłacenie.
Zresztą dłużników jest długa lista, a widnieje na niej także gmina, która niedawno udzieliła klubowi dodatkowej, jak zapewniano radnych, krótkoterminowej pożyczki. Mimo zapewnień, że Górnik bierze milion złotych tylko na miesiąc, kwota ta do budżetu jeszcze nie wróciła. – Będziemy chcieli podpisać aneks do tamtej umowy, wydłużający termin spłaty do 29 grudnia – zapewniła wiceprezes Katarzyna Wierska-Kuberek.

źródło: Sport / gloszabrza24.plRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]