Zadłużenie Górnika zmniejszyło się o blisko 8 milionów ()

To efekt dojścia do porozumienia gminy z firmą Allianz Polska. To duża ulga w finansach spółki. Górnik, a w zasadzie właściciel klubu, czyli gmina, doszła do porozumienia z Allianz Polska na temat spłaty potężnego zadłużenia jakie spółka miała wobec byłego właściciela. 

Wszyscy zadowoleni
Kilka lat temu, kiedy związek Górnika z ubezpieczycielem w zasadzie „wygasał”, klub pożyczył od Allianz Polska potężną sumę 16 milionów złotych, co sprawiło, że znacznie wzrosło zadłużenie spółki. Kiedy w firmie zmienił się zarząd i zabrakło w niej ludzi doskonale pamiętających czasy, gdy Allianz był właścicielem Górnika, istniało spore ryzyko, że pożyczkodawca upomni się o pieniądze.
Już jakiś czas temu strony doszły do porozumienia, że część długu zostanie spłacona w formie reklamy na koszulkach. To nie przypadek, że piłkarze Górnika wciąż grają z napisem „Allianz” na strojach. I tak będzie jeszcze przez jakiś czas, bowiem miasto Zabrze zawarło z byłym właścicielem umowę, na podstawie której dług został zamieniony na umowę reklamową. To oznacza, że z potężnego długu Górnika zniknęło blisko osiem milionów złotych, bo tyle spółka była jeszcze winna Allianz Polska. Nic dziwnego, że na Roosevelta tę informację przyjęto do głębokim oddechem ulgi. „Papiery” wyglądają znacznie lepiej, bowiem było to zadłużenie krótkoterminowe, które zawsze jest bardzo kłopotliwe. Pojawiają się głosy, że druga strona też jest z takiego rozwiązania zadowolona.

Spadki zamiast tytułu
Umowa jest tak skonstruowana, że Górnik będzie musiał grać z logo „Allianz” dłużej w wypadku braku awansu do ekstraklasy. I krócej, gdyby jednak drużyna wróciła do elity. Wtedy roczna kwota za reklamę ujęta umową jest znacznie wyższa. Ponoć strony nie wykluczyły dalszej współpracy, także finansowej. Chodzi przede wszystkim o wsparcie szkolenia młodzieży.
Przypomnijmy, że Allianz Polska związał się z Górnikiem 31 maja 2007 roku, stawiając przy okazji warunek wybudowania nowego stadionu na minimum 25000 miejsc, co miało być gwarantem powodzenia. - Górnik ma bardzo silną markę w Polsce, podobnie Allianz. Wierzę, że wspólnie uda nam się osiągnąć sukces sportowy na miarę legendy tego klubu. Nasz cel to mistrzostwo Polski na mistrzostwa Europy w roku 2012 - mówi wtedy Michael Mueller, wiceprezes zarządu Allianz Polska. Od tego czasu minęło ponad dziewięć lat. Mueller w firmie już nie pracuje, a Górnik dwa razy spadł z ligi. Po raz pierwszy w 2009 roku, po raz drugi pół roku temu.
W bardzo trudnej sytuacji klub przejęła na swój „garnuszek” gmina, z blisko 20-milionowym długiem w spadku. Było to wiosną 2011 roku. Od tego czasu prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik nie jest skłonna oddać klubu prywatnemu inwestorowi. Inna rzecz, że w ciągu minionych pięciu lat nikt, kto dawałby gwarancję wyprowadzenia Górnika na prostą i „wpompowania” w klub sporych pieniędzy, do ratusza nie zapukał.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]