Górnik prowadzi w Pro Junior System ()

PJS funkcjonuje od sezonu 2013/14. W ostatnich trzech dwukrotnie triumfował w nim poznański Lech, a raz Jagiellonia Białystok. W obecnych rozgrywkach zdecydowanie dominuje Górnik.
W PJS kluby otrzymują punkty za czas spędzony na boisku przez piłkarzy w wieku do 21 lat, przy czym bierze się pod uwagę występy w ekstraklasie i w reprezentacji narodowej. W ostatniej kolejce ligowej w spotkaniu z Sandecją Nowy Sącz (2:2) w meczowej osiemnastce zabrzan było aż ośmiu młodzieżowców (!), a ostatecznie zagrało pięciu z nich. – W sumie w tym sezonie wystąpiło u nas dziesięciu takich piłkarzy. Zaznaczaliśmy, że będziemy stawiać na młodzież i wcieliliśmy to w życie. Chłopcy rozwijają się, a ten kapitał, jaki zyskują dzięki grze w ekstraklasie, przyniesie nam korzyści w przyszłości – podkreśla trener Marcin Brosz.
Punkty do PJS zbierają w Zabrzu trzej gracze: Szymon Żurkowski, Maciej Ambrosiewicz i Mateusz Wieteska, bo aby zacząć punktować w tym systemie trzeba przekroczyć granicę 270 minut w co najmniej pięciu ligowych spotkaniach. Żurkowski i Wieteska to podstawowi gracze, którzy decydują o obliczu zespołu. Górnik zebrał już 7093 pkt – o 981 więcej niż drugi Lech i aż 2923 pkt więcej niż trzecia Cracovia. To bezpieczna przewaga, zwłaszcza że w drużynach z Poznania i Krakowa punktuje tylko po dwóch graczy, dlatego trudno im będzie zagrozić śląskiej ekipie.
Brosz wspominał o tym, że klub będzie miał największą korzyść z młodych graczy w przyszłości, ale już w tym roku zyska dzięki nim spory zastrzyk gotówki. Za wygranie tej klasyfikacji najlepszy klub otrzyma 1,4 mln zł, drugie miejsce wycenione zostało na 1 mln, a trzecie na 600 tys. W poprzednim sezonie nagrody finansowe były identyczne.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]