Udana młodzieżowa rewolucja Marcina Brosza ()

Niedawno minął rok, od kiedy trener zabrzan Marcin Brosz zdecydował się postawić na młodych zawodników.
W kwietniu 2017 roku Górnik występował w I lidze i plasował się daleko od czołówki. W klubie stwierdzono, że trzeba odmłodzić skład. Trener Marcin Brosz szybko zabrał się do roboty, odsunął od drużyny kapitana Adama Dancha, Rafała Kosznika i Dawida Plizgę. W przypadku pierwszego kibice podejrzewali, że brał udział w obstawianiu meczów, ale piłkarz dobrowolnie poddał się badaniu wariografem, które wykazało, że nie był zamieszany w taki proceder. Szkoleniowiec chciał też wtedy odsunąć od zespołu Grzegorza Kasprzika, jednak ostatecznie bramkarz pozostał w ekipie z Zabrza jako rezerwowy (w lutym tego roku sam wykluczył się z drużyny – został zatrzymany pod zarzutem udziału w bójce). Przy ulicy Roosevelta bardzo śmiało zaczęto stawiać na młodych, z rezerw wzięto Szymona Żurkowskiego, regularnie występował w pierwszym składzie Łukasz Wolsztyński, postępy zrobił Maciej Ambrosiewicz. Górnik awansował do ekstraklasy.
W Zabrzu nie zmieniono polityki, nadal stawia się na młodych. Średnia wieku górników w meczach ligowych to zaledwie 24 lata i zespół walczy o udział w europejskich pucharach. – To była bardzo odważna decyzja. Jednak kiedy działacze i trener zdecydowali się na taki krok, w Zabrzu byli przekonani, że nie awansują już do ekstraklasy. Nikt się nie spodziewał, że ci młodzi chłopcy szturmem wezmą I ligę. Jeszcze większym zaskoczeniem jest, jak Górnik dobrze spisuje się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Przed rozpoczęciem sezonu nikt nie dawał im dużych szans, też byłem sceptyczny. Klub pokazał jednak, w jakim kierunku należy podążać i że trzeba ryzykować, działać odważnie, ale z głową. Ta rewolucja przyniosła owoce – przyznaje Hubert Kostka, legendarny bramkarz i szkoleniowiec ekipy z Zabrza.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]