Górnik zarobi na Rafale Kurzawie ()

W Zabrzu mogą zacierać ręce! Wprawdzie nie zarobią na transferze Rafała Kurzawy, który z końcem czerwca żegna się z klubem, ale za to solidna gotówka trafi na konto Górnika w związku z jego powołaniem na mundial. Ile? Jak się okazuje całkiem sporo. 
Przed mistrzostwami świata w 2010 roku FIFA, w porozumieniu z Europejskim Stowarzyszeniem Klubów (ECA), porozumiała się w sprawie rekompensat dotyczącej udziału zawodników w mistrzostwach globu.
Przed mundialem w RPA osiem lat temu poszło na to z kasy Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej 40 mln dolarów. Cztery lata temu ta pula została już zwiększona do 70 mln $, żeby teraz osiągnąć astronomiczną kwotę 209 milionów dolarów! W ten sposób, delegując graczy do poszczególnych reprezentacji, zarabiają też kluby, gdzie piłkarze na co dzień trenują i grają. Im więcej ich z danego klubu w narodowych zespołach, tym więcej trafia do nich pieniędzy.
Jak dzielona jest cała pula? FIFA bierze pod uwagę liczbę wszystkich piłkarzy, którzy znajdą się w kadrach 32 finalistów, a łącznie będzie ich 736, a także liczbę mundialowych dni. Wypłata środków liczona jest od dwóch tygodni do meczu otwarcia mistrzostw, w tym wypadku od 31 maja, do następnego dnia po odpadnięcie czy zakończenia turnieju. W przypadku Kurzawy i Górnika sprawa jest prosta. Zabrzanie dostaną pieniądze za 29 albo 30 mundialowych dni zawodnika, bo z końcem czerwca kończy mu się umowa z górnośląskim klubem. Jeden dzień piłkarza na mundialu FIFA wylicza na około 8530 dolarów, tj. ok. 31 tys. złotych. W przypadku zabrzan w grę wchodzi więc niebagatelna kwota 0,9 mln złotych. Nie udało się zarobić pieniędzy na transferze, uda się zarobić na tym, że piłkarz podczas MŚ reprezentował będzie Górnika. Pieniądze na konto klubu trafią poprzez Polski Związek Piłki Nożnej.

Więcej w "Sporcie".

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]