Marek Kostrzewa: Górnik czeka walka o utrzymanie ()

- Za sprowadzenie piłkarzy odpowiedzialny jest Marcin Brosz. Niektórzy uważają, że jest nieomylny, ale to błędne myślenie – mówi Marek Kostrzewa, były piłkarz (cztery razy z drużyną zdobył mistrzostwo Polski) i były szkoleniowiec zabrzańskiego klubu. 

Zabrzanie po sześciu kolejkach ligowych mają tylko jedno zwycięstwo. Drużyna plasuje się na 12. pozycji w tabeli. Jest pan zaskoczony?

Marek Kostrzewa: - Wcale, spodziewałem się, że Górnik będzie w dolnej ósemce, bo przecież drużyna z poprzedniego sezonu poszła w rozsypkę. Rafał Kurzawa i Damian Kądzior zdobyli w sumie 11 bramek i zaliczyli 20 asyst. To ogromna strata. Poza tym odszedł Mateusz Wieteska a Łukasza Wolsztyńskiego wyeliminowała kontuzja. Prezes Bartosz Sarnowski może zaklinać rzeczywistość, ale fakty są takie, że tamtego Górnika już nie ma. Poza tym w poprzednich okienkach nie było jakiś hurtowych zakupów, a okazało się, że Górnik zapłacił ponad milion złotych prowizji menedżerom. Ogromna kwota!

Prezes Sarnowski tłumaczył w „Gazecie Wyborczej”, że prowizje dla menedżerów w okresie między 1 kwietnia 2017 a 31 marca 2018 roku, wyniosły niecałe 550 tys. zł. Pozostała część kwoty to zaległości z poprzednich lat.

- To i tak bardzo duża suma, ja będąc trenerem rezerw Górnika Zabrze zarabiałem około 30 tys. złotych rocznie. Zawsze starannie wykonywałem swoje obowiązki, a taki menedżer przychodzi do klubu, przynosi papiery, a potem ma na koncie grubą forsę. Może powinny być wprowadzone limity finansowe, bo to jest niesprawiedliwe, że trenerzy młodzieży zarabiają grosze, a agenci piłkarscy wprost przeciwnie.

Prowizje za obecne transfery też mogą być duże?

- Tego nie wiem, ale na pewno trójki, która przyszła latem do klubu, nie można określić wzmocnieniami. Na dzisiaj to nieudane transfery. Wiktor Biedrzycki nie błyszczał nawet w Stomilu Olsztyn. Nie skreślam go jednak, bo jest jeszcze młody, i w przyszłości Górnik może mieć z niego pociechę. Adam Ryczkowski też jest mało doświadczony, ale jakoś mnie nie przekonuje. To nie jest zawodnik do grania na boku pomocy. Nie ma przyśpieszenia. Największy jednak niewypał to Jesus Jimenez. Hiszpan nie umie nawet trafić w bramkę. Nie nadaje się do ekstraklasy. Dziwię się zresztą, że sprowadzono takiego grajka. Jest w kadrze Marcin Urynowicz. Chłopak miał bardzo dobrą końcówkę poprzedniego sezonu, strzelał gole, odblokował się, a obecnie zdobywa bramki tylko, że w trzeciej lidze. Miejsce w składzie blokuje mu słaby Hiszpan. Szkoda mi Marcina, bo ma umiejętności i dałby się pokroić za Górnika.

Może Jimenez w końcu się przebudzi?

- Tego nikt nie przewidzi, ale nie zauważyłem w nim potencjału. Górnik zmarnował okienko transferowe. Po co sprowadzać takich piłkarzy, skoro są w drużynie fajni chłopcy, tacy jak wspomniany Urynowicz oraz Maciej Ambrosiewicz, Darek Pawłowski, czy Konrad Nowak. Darek to jeden z najzdolniejszych chłopaków, z jakimi pracowałem w rezerwach Górnika. Profesjonalista, dbający o wszystkie szczegóły, dotyczące odżywiania, dodatkowych indywidualnych treningów, czy pracy na siłowni. Z kolei Konrad to był dotychczas, taki szklany zawodnik, było bardzo krucho z jego zdrowiem, ale wierzę w to, że się odbuduje i zacznie dobrze grać.

Trener Marcin Brosz znalazł się w bardzo trudnej sytuacji, bo przecież odeszli kluczowi gracze, a nie udało się znaleźć odpowiednich następców.

- Ale to przecież nie pani prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, ani prezes Sarnowski dokonują transferów. O tym, kto przychodzi i kto odchodzi z klubu decyduje Brosz. Niektórzy uważają, że jest nieomylny, ale to błędne myślenie. Zakładał, że sobie poradzi, inaczej się stało. Gdy patrzę w tym sezonie na grę Górnika, serce mnie boli. Brosz ma czasami różne pomysły, pamiętam, jak rozmawialiśmy kilka lat temu o Rafale Kurzawie, trener chciał zrobić z niego lewego obrońcę. Mówiłem mu, że to nie będzie odpowiednia pozycja dla Kurzawy. Przekonywał, że zrobi z niego reprezentanta.

I tak się stało. Kurzawa z Górnika trafił do kadry narodowej.

- Tyle, że jako skrzydłowy, a na lewej defensywie zmarnowałby swój potencjał. W obecnej drużynie najbardziej brakuje właśnie Kurzawy. Nie ma zawodnika, który odpowiednio wykonywałby stałe fragmenty gry. Igor Angulo na pewno tęskni za tymi precyzyjnymi podaniami. Szymon Żurkowski fajnie biega, walczy, ale nie ma takiego zmysłu jak Kurzawa do wrzucania piłek. Konrad Nowak ma dobrze ułożoną stopę, może jak dojdzie do formy, będzie wykonywał stałe fragmenty gry. Czasami próbuje Daniel Liszka, ale on jeszcze niedawno grał w juniorach, potrzebuje czasu i nauki w tym elemencie gry.

Drużyny nie będzie stać na nawiązanie do poprzedniego, tak udanego sezonu?

- Bardzo bym chciał powtórki, ale ten młody skład szalenie trudno będzie miał z dostaniem się do czołowej ósemki. Nie da się hurtowo wprowadzić młodzieży do ekstraklasy bez uszczerbku na wynikach. Drużyna powinna lepiej grać, gdy dojdzie do formy Łukasz Wolsztyński, który rozpoczął treningi z zespołem po kontuzji, ale niestety, Górnika czeka ciężka walka o utrzymanie w lidze.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]