Waldemar Matysik: Spadek byłby tragedią ()

Waldemar Matysik przyznaje, że wolał Górnika Zabrze, w którym grało więcej Polaków, ale rozumie potrzebę chwili.
W Górniku był fajny projekt, ale na razie go nie ma, bo trzeba walczyć o utrzymanie. Spadek byłby tragedią dla tego miasta, kibiców, stadionu – mówi mieszkający od ponad 30 lat za granicą legendarny piłkarz klubu z Roosevelta Waldemar Matysik. 
– Zdecydowanie wolę młodego, polskiego Górnika. Takiego jak w poprzednim sezonie. Teraz liczy się jednak miejsce w ekstraklasie, dlatego musimy się pogodzić z wieloma zagranicznymi zakupami – ocenia trzykrotny mistrz Polski z Górnikiem.
Po awansie w 2017 roku jesienią Matysik był zachwycony grą beniaminka. – Młode, waleczne chłopaki z Polski plus Dani Suarez i Igor Angulo. Super się ten zespół oglądało. Podobała mi się zasada trenera: polski, śląski Górnik, pielęgnujący swoją tożsamość. Po tamtym sezonie miałem nadzieję, że mimo odejścia Kądziora i Kurzawy Górnik się ustabilizuje i znowu powalczy o czołówkę, a już na pewno będzie w górnej ósemce. Więc jest rozczarowanie. Marcin Brosz chciał dalej iść w tym ambitnym kierunku, lecz sytuacja zmusiła go do zmiany strategii. Sam mówiłem do Staszka Oślizły, że trzeba transferów, ale sądziłem, że będą przychodzić jacyś w miarę nieźli polscy piłkarze. Chyba brakuje na to pieniędzy. Dlatego jest ktoś z Ghany, z Islandii, z Gruzji, z Grecji. Oby się sprawdzili, bo w gruncie rzeczy niewiele o nich wiemy. A gdy już się Górnik utrzyma, powinien spokojnie zaplanować, jak dalej budować mocny zespół – mówi były reprezentant Polski.
Zgadza się, że nowa drużyna potrzebuje czasu, żeby się zgrać. – Tego czasu jednak nie ma. Trzeba od razu wygrywać i to w miarę regularnie – przekonuje. Przypomina, że najważniejszy w każdej dobrej drużynie jest mocny kręgosłup. – Od bramkarza, przez stopera, środkowego pomocnika po napastnika. A tu ostatnio też są zmiany na kluczowych pozycjach. Loska ławka, Suarez ławka. Trochę to niepokoi, lecz na szczęście mówimy o trenerze Broszu, który zrobił wystarczająco dużo dobrego, żeby mu ufać – przyznaje były zabrzański spec od czarnej roboty na boisku.
Jego zdaniem niezwykle ważny dla Górnika będzie najbliższy mecz z ostatnim w tabeli Zagłębiem Sosnowiec. – Widzę słabsze drużyny od naszej. Oprócz Sosnowca różnie może być z Miedzią Legnica i Wisłą Płock. Możliwe, że w tym gronie rozegra się walka o utrzymanie. Tym bardziej trzeba pokonać Zagłębie – argumentuje.
Zwycięstwo dałoby Górnikowi trochę oddechu i poważnie zmartwiło trenera rywali Valdasa Ivanuskasa, którego Matysik dobrze pamięta z Niemiec. – Minęliśmy się kiedyś jako piłkarze HSV. Ja akurat odchodziłem z Hamburga, a on właśnie przychodził i nawet przejął po mnie mieszkanie – opowiada medalista MŚ w Hiszpanii.
Do Polski przyjeżdża zawsze latem na kilkutygodniowy urlop i podkreśla, że wtedy obowiązkowo chodzi na mecze Górnika. – Gdy byłem w ubiegłym roku, to nawet na wyjazdy się wybierałem. Wszędzie za drużyną. Aż żona się denerwowała: „Co ty tak nie posiedzisz, ino wszędzie na te mecze jedziesz?” W tym roku będę w Polsce w sierpniu i znowu nie odmówię sobie spotkań zabrzan – uśmiecha się Matysik.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online