Łukasz Wolsztyński: Powoli trzeba już mówić, że to dla nas mecz o być albo nie być ()

- Czuję się bardzo dobrze. Mam nadzieję, a nawet pewność, że jeśli nadal będę dbał o kolano i uważał na siebie, to wszystko będzie OK – mówi Łukasz Wolsztyński w rozmowie z "PS".
» Pamięta pan, ile razy do tej pory grał z Zagłębiem Sosnowiec?
Łukasz Wolsztyński (skrzydłowy Górnika): - Na pewno w pierwszej lidze w Górniku Zabrze... I w drugiej lidze w Limanovii. Więcej chyba nie. Na pewno nie. 

» I w obu tych spotkaniach zdobywał pan bramki.
- A, to prawda. Dobrze pamiętam, bo do tej pory nie nastrzelałem ich znowu tak dużo.

» Jest też niepokojąca informacja – te mecze z Zagłębiem Sosnowiec pana drużyny przegrały, zresztą oba u siebie.
- W Limanowej po moim strzale prowadziliśmy już 2:0, a potem zrobiło się 2:4 i na koniec drugiego już karnego na 3:4 wbił Martin Pribula. Wtedy jeszcze występował w Limanovii, bo potem poszedł właśnie do Zagłębia. A w Zabrzu goście prowadzili 1:0 po strzale Konrada Michalaka, ja wyrównałem głową po zagraniu Rafała Kurzawy z rzutu rożnego. Miałem wtedy świetną serię, sześć goli w sześciu meczach. Zwycięską bramkę dla Zagłębia na minutę przed końcem zdobył Michał Fidziukiewicz, obrócił się na plecach z Suarezem i niestety trafił.

» Pamięta pan wszystko ze szczegółami, jestem pod wrażeniem. To na pewno wie pan, że wtedy w pierwszej lidze przegraliście też w Sosnowcu 1:2.
- Jasne, że wiem, choć wtedy nie było mnie na boisku. Generalnie Zagłębie ugrało na nas 6 punktów, ale my awansowaliśmy do ekstraklasy. Na koniec to się liczyło.

» W Limanowej nie było tak pięknie, a mówiąc wprost skończyło się najgorzej – Zagłębie awansowało, a Limanovia spadła. Czuł się pan wtedy jak na zesłaniu, z którego trudno wrócić do większej piłki?
- Razem z bratem pobyt w Limanowej traktowaliśmy jak pożyteczne doświadczenie. Mieliśmy skończone 20 lat. Jeszcze młodzieżowcy, ale już decydujący moment dla całej kariery. Potrzebowaliśmy z Rafałem regularnego grania w seniorskiej piłce. To była dla nas ostatnia deska ratunku i pod tym względem występy w Limanovii, choć tylko przez pół roku, były dla nas bardzo pożyteczną szkołą. To doświadczenie później procentowało. Wierzyliśmy, że gdy wrócimy do Zabrza, zaczniemy wreszcie grać w pierwszym zespole.

» Ale tak nie było.
- Mówiąc ściślej: nie było tak od razu. Graliśmy w trzecioligowych rezerwach, więc poszliśmy na jeszcze jedno wypożyczenie do Legionovii. Tam był lepszy wynik. I wtedy przyszedł do Górnika Zabrze trener Marcin Brosz. Dał nam szansę, wykorzystaliśmy ją. No, a potem już wszyscy znają naszą historię. Awans, ekstraklasa.

» Zimą doszło jednak do rozdzielenia bliźniaków. Rafał Wolsztyński jest już w Widzewie, czyli po raz trzeci w drugoligowym klubie. Jak po tylu sezonach czuje się pan bez wsparcia brata w drużynie?
- Ta decyzja była ważna właśnie dla niego. Wiedzieliśmy, że w Górniku będzie miał nikłe szanse na grę. Poszukał klubu z wielką historią, z ambicjami, z nowoczesnym i zapełniającym się stadionem. Chcę, żeby grał, a nie żeby tylko był ze mną w Zabrzu. Jesteśmy cały czas w kontakcie, dzwonimy do siebie non stop, gadamy o wszystkim.

» Przyjedzie na mecz z Zagłębiem Sosnowiec?
- Pewnie nie miałby na to czasu, ale jest nadzieja, że się pojawi. Akurat 23 lutego nasz tata obchodzi urodziny, więc Rafał bardzo chce przyjechać.

» Skoro dwa razy przegrywał pan z Zagłębiem Sosnowiec, to trzeba liczyć, że zadziała zasada do trzech razy sztuka?
- Niech się karta odwróci i tym razem ja nic nie strzelę, ale za to drużyna wygra. Powoli trzeba już mówić, że to dla nas mecz o być albo nie być. Tym bardziej dla nich.

» W ubiegłym roku zerwał pan więzadła w kolanie. Zostały jeszcze jakieś ślady tej kontuzji?
- Już nie. Cieszę się, że dobrze przepracowałem okres przygotowawczy. Czuję się bardzo dobrze. Mam nadzieję, a nawet pewność, że jeśli nadal będę dbał o kolano i uważał na siebie, to wszystko będzie OK.

» Rozumiem, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pan grał tak jak jesienią 2017 roku, kiedy świetnie współpracował pan z Igorem Angulo. Wtedy hasło „Łukasz Wolsztyński do reprezentacji” wcale nie brzmiało abstrakcyjnie.
- Nawet dostałem jasny sygnał od trenera Adama Nawałki, że jeśli utrzymam formę, dostanę powołanie. Pojechał na kadrę Damian Kądzior, pojechał Rafał Kurzawa, a ja miałem być tym trzecim z Górnika. I potem kontuzja. Kilka łez się polało, bo szczęście było na wyciągnięcie ręki. Trudno, teraz patrzę w przyszłość. Może jeszcze będzie pięknie, może kiedyś dostarczę mocnych argumentów Jerzemu Brzęczkowi.

» Ile pan stracił przez kontuzję, pokazują też zagraniczne transfery Kądziora i Kurzawy.
- Oczywiście, że tak. Był popyt na piłkarzy Górnika i ja też znalazłem się w kręgu zawodników wywołujących zainteresowanie skautów. Ale nie ma już sensu tego rozdrapywać.

» Marcin Brosz po wygranej z Wisłą Kraków (2:0) stwierdził, że to był Górnik przypominający drużynę z poprzedniego sezonu.
- Nam na boisku też się tak wydawało. Piłka cały czas chodziła między nami, nakręcaliśmy się każdą dobrą akcją, a gole były tylko efektem. Powinniśmy strzelić ich kilka więcej.

» Z Pogonią Szczecin nie było już tak obiecująco.
- Nie zdołaliśmy jej dorównać. Nawet przy naszym prowadzeniu czuliśmy, że rywal jest lepszy. Nasza bramka na 1:0 zaciemniła obraz. Jednego gola straciliśmy po moim błędzie. Z boku boiska faulowałem, rzut wolny i piłka w siatce. Boli, ale trzeba wziąć na klatę i szykować się na mecz z Sosnowcem.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online