Górnik chce odwrócić trend ()

W drużynie Górnika Zabrze jest coraz więcej obcokrajowców. – Mamy plan, aby to zmienić – przyznaje prezes klubu Dariusz Czernik. Chciałbym, aby w jedenastce byli sami zdolni Polacy i każdy byłby wart cztery miliony euro – dodał.
Obecnie śląski klub ma na utrzymaniu dwunastu cudzoziemców, w tym dziesięciu w pierwszym zespole i dwóch piłkarzy, którzy zostali przesunięci do rezerw. Na inaugurację ligowej wiosny, w meczu z Koroną, w podstawowym składzie większość będą stanowić zagraniczni zawodnicy. Dotychczas w zimowym oknie transferowym na Roosevelta trafili tylko dwaj Słowacy: Roman Prochazka i Erik Jirka. Na liście potencjalnych wzmocnień też jest kilku następnych obcokrajowców. – Chciałbym, aby w jedenastce byli sami zdolni Polacy i każdy byłby wart cztery miliony euro, jest inaczej, ale mamy konkretny plan dotyczący rozwoju naszej młodzieży, dzieciaków – mówi szef zabrzańskiego klubu.
Górnik coraz mocniej inwestuje w młodszych piłkarzy. – Od stycznia pomaga nam trener Janusz Kowalski, który koordynuje pion szkoleniowy i łączy swoje obowiązki z pracą w Gwarku Zabrze. Syn legendy klubu Jana Kowalskiego to trener, wychowca, pedagog. Mamy w klubie człowieka, który pod względem pracy z młodzieżą jest w trójce najlepszych szkoleniowców w Polsce. Inne akademie szukają takich osób w Holandii czy w Niemczech, my nie musimy tego robić – cieszy się prezes zabrzańskiego klubu. W Gwarku Janusz Kowalski szkolił między innymi Szymona Żurkowskiego. W poprzednim roku Górnik zarobił na transferze pomocnika do Fiorentiny blisko 16 milionów złotych. Pod wodzą Kowalskiego juniorzy Gwarka kilkakrotnie zdobyli mistrzostwo Polski.
W Górniku twierdzą, że mają wyselekcjonowaną grupę nastolatków, którzy wkrótce mogą pójść w ślady Przemysława Wiśniewskiego. Stoper wywalczył miejsce w podstawowym składzie, a kluby z Anglii i Czech interesowały się jego pozyskaniem. – Gdyby w tym sezonie nie spadały z ekstraklasy trzy drużyny, trenerzy mogliby częściej stawiać na młodzież, ale gramy o ogromną stawkę i dlatego szansę w lidze dostaną sprawdzeni piłkarze – tłumaczy Czernik. W przełamaniu trendu, czyli wzrastającej liczby obcokrajowców, znacznie ma pomóc rozwój bazy szkoleniowej.
W tym roku zostaną w końcu zrealizowane dwa projekty. Obok stadionu powstanie boisko treningowe z podgrzewaną murawą i oświetleniem.
– Koszt inwestycji to 4 miliony 600 tysięcy złotych. Połowę środków przekaże Ministerstwo Sportu – mówi prezes spółki Stadion Tadeusz Dębicki. W Zabrzu w hali MOSiR przy Matejki zostanie położna sztuczna nawierzchnia i młodzież będzie mogła korzystać z pełnowymiarowego boiska pod dachem. Koszt wymiany to wydatek około 2 milionów złotych, ale w tym przypadku też połowę stanowi dofinansowanie pozyskane z Ministerstwa Sportu.
To jednak nie wszystko. – W ciągu miesiąca, dwóch, będą kolejne fajne informacje dotyczące Górnika i Akademii. Przeprowadzimy inwestycje, które zrobią wrażenie. Powstaną nowe boiska. Mamy najlepszą piłkarską akademię na Górnym Śląsku, a jesteśmy w stanie odskoczyć innym w regionie na dwa piętra – przekonuje Czernik. – Chcemy przede wszystkim, aby najzdolniejsi młodzi Ślązacy nie wyjeżdżali stąd, można ich przyciągnąć tylko dzięki dobrym trenerom, porządnym boiskom oraz pomysłowi – dodaje szef klubu. Niedawno miasto przejęło tereny, gdzie znajdują się pozostałości po boisku piłkarskim klubu Koksownik. W tym miejscu ma powstać nowoczesna infrastruktura sportowa.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]