Zmarł Stanisław Płoskoń

W wieku 83 lat zmarł były prezes i właściciel piłkarskiego Górnika Zabrze Stanisław Płoskoń – poinformował klub w komunikacie. Kierował klubem w latach 1996-2001. W ciągu roku potrafił wymienią aż sześciu trenerów pierwszej drużyny. Przez lata angażował się w działalność charytatywną na rzecz dzieci, o której niewiele mówił. 

Stanisław Płoskoń był bardzo barwną postacią, dziennikarze cenili go za bezkompromisowe wypowiedzi na temat polskiego futbolu. Mówił wprost, co myślał, nigdy się nie wycofywał ze swoich wypowiedzi. Zdarzyło mu się wymienić w ciągu roku sześciu trenerów pierwszej drużyny.

W 1997 roku po spotkaniu z piłkarzami mówił, że zabawa się skończyła. "Ustaliliśmy jasne reguły gry: nie będzie wyników - nie będzie pieniędzy. Dobry wujek zakończył działalność. Piłkarze muszą zrozumieć, że wiąże ich dwustronna umowa o pracę, którą jest gra w piłkę. Płaci się za efekty tej pracy, a nie za wyjście na boisko. To co niektórzy prezentują jest żenujące – stwierdził po jednym z nieudanych meczów.

Płoskoń nie owijał w bawełnę swoich ocen. „Czarno widzę przyszłość piłki nożnej w Polsce. Piłkarze są zdemoralizowani przez działaczy. Zarabiają kilka razy więcej od wysokiej klasy fachowców z różnych dziedzin co jest niewspółmierne do wykonywanych czynności. Niebezpieczne jest to, że piłkarze wierzą w swoją wielkość. To jakaś choroba" – mówił.

Stanowisko prezesa Górnika objął w lutym 1996, kilka miesięcy później doprowadził do powstania spółki prowadzącej drużynę – wcześniej klub był stowarzyszeniem. Był biznesmenem, sprzedał kontrolny pakiet udziałów (ok. 87 procent) w klubie w styczniu 2002 i wycofał się z działalności sportowej. Z prezesury zrezygnował w lipcu 2001.

Płoskoń przez lata angażował się w działalność charytatywną na rzecz dzieci, o której niewiele mówił. Został uhonorowany Orderem Uśmiechu za prowadzenie przez jego fundację ośrodków wypoczynkowych i wspieranie pogotowia opiekuńczego.

źródło: PAPRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]