Marek Koźmiński oficjalnie właścicielem Górnika

Marek Koźmiński oficjalnie poinformował o zakupie 52 procent akcji Górnika Zabrze. Pozostanie nadal zawodnikiem klubu a dodatkowo pełnił będzie funkcję wiceprezesa ds. sportowych i marketingu. Prezesem pozostaje ojciec nowego właściciela - Zbigniew.
"Przed Górnikiem stoi ogromna szansa rozwinięcia skrzydeł. Myślę, że możemy dla klubu zrobić wiele dobrego. Mam nadzieję, że w przeciągu najbliższych lat uda się dołożyć kolejne trofeum do klubowej kolekcji. Tworzymy przyszłościową drużynę, w której młodzi, perspektywiczni zawodnicy mogą uczyć się od doświadczonych piłkarzy" - powiedział Koźmiński junior podczas środowej konferencji prasowej. 
Marek Koźmiński przyznał, że najbliższy rok na pewno przyniesie konieczność dalszego inwestowania w Górnika.

"Każdy klub żyje głównie z transferów. Musimy przeczekać trudny okres i wykorzystać ten czas na wypromowanie zawodników. W sporcie trudno przewidzieć, jak długo trzeba będzie dokładać do interesu. Chodzi o to, by w tych inwestycjach nie utonąć" - dodał.

Koźmiński przywiózł do Zabrza dwóch młodych Brazylijczyków - obrońcę Felipe i środkowego pomocnika Galdinho. Obaj przyjechali z Palmeiras. Ten pierwszy ma już 18. lat i może zostać zgłoszony do rozgrywek, drugi musi jeszcze na to poczekać kilka miesięcy. Nowy właściciel Górnika przyznał, że choć normalnie trenuje z zespołem, na boisku będzie występował tylko z konieczności, w przypadkach awaryjnych. Cały czas prowadzi rozmowy z potencjalnymi sponsorami Górnika, którego budżet na ten sezon wynosi ok. 4 - 5 mln zł i nie jest jeszcze dopięty.

Większość nowych piłkarzy Górnika - bez najmłodszych i obcokrajowców - musiała założyć własne firmy. Klub zorganizował dla zawodników spotkanie z fachowcami, którzy pomogą zawodnikom w kwestiach "papierkowych".

Koźmiński kupił udziały w Górniku od firmy Polind. 39% akcji spółki ma posiadać gmina Zabrze (poprzez MOSIR, którego jest stuprocentowym właścicielem, dotychczas MOSIR miał 4%), 9% pozostaje w rękach prywatnego przedsiębiorcy Marka Sitarza.

Andrzej Daszek, przewodniczący rad nadzorczych Górnika i Polindu wyjaśnił, że ta druga spółka zdecydowała się na sprzedaż akcji z uwagi na sytuację górnictwa z którym współpracuje. "Myślę, że Górnik pod kierunkiem młodego, rzutkiego człowieka będzie spółką nowoczesną, prezentującą nowa jakość działania" -powiedział Daszek.

Prezydenta Zabrza Jerzy Gołubowicz stwierdził, że podczas najbliższej, wrześniowej sesji Rada Miejska zajmie się projektem uchwały o przejęciu 35% akcji Górnika od Polindu i przekazaniu ich do MOSiR-u. Zdaniem prezydenta wszystko wskazuje na pozytywną decyzję radnych.

"Dla mnie osobiście Górnik jest bardzo ważny. Urodziłem się 200 m od stadionu. Pamiętam ten pełen kibiców obiekt" - dodał.

Dla miasta przejęcie akcji może być korzystne, z uwagi na zadłużenie jakie wobec Zabrza ma Polind. Spółka ta ma być "leczona" w drodze postępowania układowego. Akcje Górnika najprawdopodobniej mają większą wartość niż to, co miastu udałoby się uzyskać w tym postępowaniu.

źródło: PAPRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]