Czy piłkarze Górnika sprezentowali bramki Groclinowi?

Fala krytyki po meczu Górnik - Groclin mieszała się z głosami zadowolenia z gry i postawy zabrzańskiego zespołu. Jedni zarzucali zawodnikom coś więcej niż popełnienie szkolnych błędów, bo pojawiły się nawet oskarżenia o celową stratę goli. Inni zachwycali się grą drużyny, która z wyżej notowanym rywalem wywalczyła remis. 

Jak oceni pan postawę drużyny, której jest pan właścicielem?

Marek Koźmiński: - Przez 70 minut grała bardzo dobrze. Michał Karwan zachowywał się na środku obrony jak profesor. Piotrek Lech bronił pewnie. Polska młodzież Łukasz Juszkiewicz i Paweł Wojciechowski prezentowała klasowe zagrania. A Brazylijczycy po słabej pierwszej połowie przeprowadzili znakomite ataki, które przyniosły nam wypracowane gole i prowadzenie 2:0 w 66. minucie.

Co się więc stało z zespołem, który zamiast wygrać podarował przeciwnikowi dwie bramki i jeden punkt?

- Pozwolił się stłamsić, w poczynania najbardziej doświadczonych zawodników wkradła się panika. Straciliśmy bramki na własne życzenie. Sprezentowaliśmy Groclinowi dwa gole.

Czy to znaczy, że celowo?

- Tego typu spekulacji nie biorę w ogóle pod uwagę. Takie oskarżenia są absurdalne. Słyszałem przed meczem sugestie, że powinniśmy pisać protest do PZPN, bo mecz Górnik - Groclin przyjechał sędziować arbiter ze Słowacji, a w zespole z Grodziska jest więcej Słowaków. I co z tego? Ten słowacki sędzia nie uznał "słowackiej" drużynie dwóch bramek. Nie możemy mieć do niego pretensji.

Do Piotra Lecha i Michała Probierza też pan nie ma żalu o błędy z ostatnich minut?

- O błędy mam pretensje i na pewno o nich trzeba porozmawiać. Swoimi niepotrzebnymi wyjściami na przedpole, tuż po zdobyciu przez nas drugiej bramki, Piotrek wprowadził nerwowość w poczynania całej defensywy. Jego indywidualne błędy nie przyniosły co prawda straty bramek, ale spowodowały, że wszyscy stracili głowę i zaczęli wariować. Michał Karwan, Michał Probierz i inni nie potrafili uspokoić gry i popełniali błędy, które kosztowały nas stratę goli. Potwierdziło się, że nie mamy w zespole zawodnika, który w takich momentach weźmie na siebie odpowiedzialność za grę zespołu, wybije piłkę daleko w aut, nawet aż pod kościół, albo do mnie na trybunę główną. Zabrakło charakteru.

Nie będzie w drużynie rewolucji?

- Osobowo na pewno jeszcze coś trzeba w zespole ruszyć, ale jaką mamy alternatywę w przypadku Piotrka Lecha? On ma już takie nawyki i się nie zmieni. Jednak i tak jest najlepszym bramkarzem polskiej ligi. Inni zawodnicy nabiorą jednak rutyny i w przyszłości już takich błędów nie popełnią. Natomiast jeżeli chodzi o grę, poukładanie drużyny, jej coraz bardziej wyrazisty styl, to mogę powiedzieć, że jestem zadowolony. Widziałem w szatni po meczu wkurzonych piłkarzy, którzy przeżywali to, że nie potrafili utrzymać do końca meczu korzystnego wyniku i to też mnie cieszy.

Jest pan pewien, że w tym meczu nie było układów?

- Nie przesadzajmy. W Każdym meczu może się przytrafić błąd, który zadecyduje o wyniku spotkania. Nie w takich ligach jak polska, nie tacy zawodnicy jak nasi, popełniali błędy, które kosztowały zespół porażkę. Nawet podczas mistrzostw świata i europejskich pucharów zdarzały się kuriozalne gole. Taki jest bowiem futbol i tylko w Polsce po przegranym lub zremisowanym meczu zaraz się wszyscy próbują doszukać jakichś podtekstów, czegoś złego. A ja proponuję traktować sport jako coś, co ma dawać radość.

Rozmawiał: Jerzy Dusik / Dziennik Zachodni

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]