Z Liczką w Ostrawie na zielonej trawie

Niewielka dzielnica Ostrawy - Hostalkovice. - Do trenera, to pod górkę. Na samym końcu, tuż przy boisku - informuje przypadkowo spotkany chłopak.
Niewielki domek, schowany wśród drzew. Dochodzimy do ogrodzenia. Wita nas ujadanie psa. Brama uchyla się. Uśmiechnięty Werner Liczka, trener Górnika Zabrze, ostrzega: - Uwaga na tego małego - pokazuje w stronę bojowego sznaucera. 

Dom bez kobiet

Z głębi ogrodu wybiegają jeszcze dwa dobermany. - Są spokojne - śmieje się Liczka. - Tylko z małym są problemy.
Po chwili 'mały' ląduje za kratkami. Możemy spokojnie rozmawiać. Werner (49 l.), Marcel (27 l.) i Mario (22 l.) - w domu nie ma kobiet. Żona trenera Górnika odpoczywa na wakacjach we Francji. Żona Marcela - piłkarza FC Żlin, jest w Pradze. Mario, występujący w Baniku Ostrava, jest jeszcze wolny. - Może ma żonę, ale nic nam jeszcze o tym nie mówił - śmieje się ojciec.

Lepsze korki niż baletki

Werner przez wiele lat występował w Baniku. Później był tam trenerem. Jako piłkarz trzy razy sięgał z tym klubem po tytuł mistrza Czechosłowacji. Teraz koronę wywalczył Mario. Marcel ze Żlinem uplasował się na 7. miejscu.
- Synowie nie mieli wyjścia. Musieli grać w piłkę - mówi Liczka. - Połowę życia spędzili na boisku, a drugą w teatrze. Moja żona, Dana, jest baletnicą.
- Na szczęście nie poszliśmy w ślady mamy - żartuje Marcel.- Śmiesznie byśmy wyglądali - dodaje. - Zresztą moja żona też jest baletnicą.
Werner, po odejściu z Banika, przez wiele lat grał we Francji i Belgii. Juniorzy wychowali się za granicą. Mario i Marcel początkowo zdecydowanie lepiej mówili po francusku niż po czesku. Do kraju wraz z rodzicami wrócili w 1992 roku.
- Zacząłem tu chodzić do piątej klasy - opowiada Mario. - Chcieli mnie zdegradować do drugiej. Słabo pisałem po czesku i robiłem dużo błędów w pisaniu. Obaj marzą o wyjeździe za granicę. Marcel już szuka klubu. Mario na razie liczy na występ z Banikiem w Lidze Mistrzów lub Pucharze UEFA i po cichu marzy o reprezentacji.

Ważne jest dziś i jutro

Werner o swojej karierze mógłby mówić bez końca. Zdobył m.in. złoto na igrzyskach olimpijskich w Moskwie. Jako asystent Dusana Uhrina sięgnął z reprezentacją Czech po srebro mistrzostw Europy w 1996 roku. Nie lubi jednak odgrzewać wspomnień.
- Trzeba żyć dziś i jutro - tłumaczy. - To moja zasada. Ze swojej kariery trenerskiej wspomina spotkanie ze szkoleniowcem Francji, Aime Jacquetem.
- Przed towarzyskim meczem Francji z Holandią poprosiłem o kasetę wideo z tego meczu - opowiada.
- Wieczorem Jacquet przyniósł mi ją do hotelu. Trener mistrzów świata! Trójka Liczków krótko cieszy się swoim towarzystwem. Marcel zaraz wyjeżdża do Pragi.
- Mario też nie usiedzi w domu - mówi Werner. - Takie życie. Zostaną mi tylko psy i wygrzewanie się przy kominku - żartuje.

źródło: Super ExpressRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]