Uczczenie wielkiego piłkarza Górnika

W galerii największych sław polskiego futbolu Ernest Pohl zajmuje wyjątkowe miejsce. W ekstraklasie w barwach Legii Warszawa i Górnika Zabrze zdobył 186 bramek i pod tym względem jest niedoścignionym królem strzelców. Pochodził z Rudy Śląskiej. W tamtejszej Slavii rozpoczynał piłkarską karierę.
Ze stołeczną Legią, gdzie odbył służbę wojskową dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski. Największe sukcesy świętował jednak z Górnikiem Zabrze. Osiem razy z tą drużyną wywalczył krajowy prymat. 49 razy wystąpił w reprezentacji Polski, co w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku było prawdziwym ewenementem.

Pohl mógł zostać w Warszawie. Ciągnęło go jednak na Śląsk, dlatego z radością przyjął propozycję Górnika, w którym grał między innymi z obecnym trenerem koordynatorem Gwarka Zabrze, Janem Kowalskim, który postanowił uczcić pamięć Pohla organizując turniej juniorów nazwany jego imieniem. - Cztery lata temu mój syn Janusz, który jest trenerem w Gwarku, wpadł na pomysł, aby po zakończeniu rozgrywek w Międzywojewódzkiej Lidze Juniorów zorganizować turniej najstarszych juniorów. Doszliśmy do wniosku, że powinien nosić imię Ernesta Pohla, który bardzo lubił młodzież, zresztą po zakończeniu kariery przekazywał jej swoje doświadczenie - powiedział Jan Kowalski. W tym roku w dniach 18-19 czerwca rozegrana zostanie czwarta edycja turnieju. Mecze odbędą się na stadionie Gwarka w Zabrzu Biskupicach przy ul. Zamkowej 1.

Oto program spotkań:

18. VI - grupa A:
Górnik Zabrze - Juno Sport Stara Lubowna (Słowacja, godz. 10.)
Juno Sport - reprezentacja Śląska (11.10)
Górnik Zabrze - reprezentacja Śląska (12.20);

grupa B:
SMS Bielsko Biała - Gwarek Zabrze (16.)
SMS Bielsko Biała - SMS Łódź (17.10)
SMS Łódź - Gwarek (18.20)

19. VI: mecz i 5 miejsce (11), o 3 (12.20), finał (13.50), zakończenie turnieju (15.20).

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]