Koźmiński: Górnik nigdy nie spadnie

Moim rachunkiem niech się pan nie przejmuje! Niech pan mówi, o co chodzi! - od razu przechodzi do kontrataku Zbigniew Koźmiński, prezes Górnika Zabrze i Piłkarskiej Ligi Polskiej, gdy dziennikarz "Przeglądu Sportowego" dzwoni do niego do USA i proponuje rozmowę na koszt gazety.
» O co chodzi? Chodzi o to, że nie wmówi nam pan, że liga z jednym spadkowiczem, to dobra liga.
- Taka liga jest zła! Zła! Ale to tylko okres przejściowy, bo ktoś kiedyś - nie chcę mówić kto - zaczął jakąś głupią reformę, z której trzeba teraz wrócić do normalności. I to bez tych bzdurnych baraży, które są złe, korupcjogenne, bo walka idzie o miliony złotych.

» Jak mówi prezes Listkiewicz, korupcjogenni są ludzie, a nie system.

- Ludzie, ludzie - ma pan rację. Jednak okazja czyni złodzieja i my jej nie stwarzajmy. Zyskaliśmy dwa miejsca w ekstraklasie. Zróbmy teraz ligę stabilną, ze stabilnymi zespołami, dajmy wszystkim spokojnie pracować. Trenerom - żeby nie drżeli o posady. A nie wprowadzajmy barażowego zamętu. Nie może być tak, że przy reformie druga liga jest preferowana.

» Tylko dlaczego pierwszoligowcy boją się baraży?

- Nikt się niczego nie boi. To jest po prostu logiczne, żeby odejść od baraży.

» Dlaczego?

- Takie jest zdanie klubów, ja tylko zgłosiłem wniosek, aby odejść od baraży, które są chore - nie może być tak, że jeden mecz decyduje o roku pracy. Osobiście nie uzurpuję sobie władzy do podejmowania takich decyzji. Po prostu wypowiedziałem się w imieniu innych. Nikt przy niczym - jak napisaliście - nie manipulował.

» Tylko, że kiedy pan mówi, aby zrobić stabilną ligę, ze stabilnymi klubami i pewnymi posadami, to ma się wrażenie, że mówi pan o sobie i o Górniku Zabrze. Można pomyśleć, że chodzi tylko o to, aby Górnik nie spadł.

- Górnik nigdy nie spadnie!

» Wiosną grał tak beznadziejnie, że były na to duże szanse.

- Wiosną przechodziliśmy transformację, na którą mogliśmy sobie pozwolić po zdobyciu wielu punktów jesienią. Obcinaliśmy koszty, wynik sportowy był na drugim planie.

» Chodzi o to, aby nie wykorzystywał pan swojej pozycji dla interesów klubu.

- Ja pierwszy zgłosiłem, że prezes klubu nie może być prezesem ligi! W nowym statucie, gdy liga wreszcie przejmie władzę nad rozgrywkami, będziemy musieli wybrać nowego człowieka, nie związanego z żadnym zespołem. A prezesi klubów stworzą tylko radę nadzorczą. Nikt nie będzie niczego robił pod siebie. I ja też nie robię! Na razie Polska jest na etapie teorii, że wszyscy kradną, ale z czasem nasz kraj znormalnieje i podejrzeń będzie mniej.

» Pytanie, czy PLP powinno przejąć władzę nad ligą...

- W innych krajach tak się dzieje. Wszędzie federacja zajmuje się reprezentacją, a ligą - sama liga. To bardzo higieniczny system i nie mój wymysł.

» To, że sprawdził się gdzie indziej, nie oznacza, że musi sprawdzić się u nas.

- Takimi argumentami wszystko można podważyć. My mamy głowy otwarte, studiujemy statuty wielu lig, podpatrujemy najlepsze wzorce. Chyba tego chcemy?

» A zna pan ligę, z której spada jeden zespół?

- Belgijska. Jednak nie mówmy o tym tak, jakby w Polsce miał spadać jeden zespół. Bzdura. Przecież to tylko okres przejściowy.

» Prezes Michał Listkiewicz twierdzi, że dzwonią do niego przedstawiciele klubów i nie są zadowoleni...

- Prezes podszedł do głosowania zbyt osobiście, jak do porażki. A po prostu zarząd głosował za moją koncepcją. Nie ma co teraz sobie szukać sojuszników, choćby w drugiej lidze. Trzeba być poważną osobą.

» Tylko, że może być kolejne głosowanie. Canal+ ma obiekcje...

- Znam ludzi z Canal+, to nie w ich stylu... Nie wiem, jestem teraz za granicą, wrócę za dwa tygodnie. W każdym razie to nie jest wojna i sprawa osobista. Działamy wspólnie z PZPN i czasami w pewnym sprawach mamy po prostu inne zdania.

» Listkiewicz mówi, że konfliktu na linii PZPN - PLP nie ma, ale może być.

- Nie ma i nie będzie. Pan Listkiewicz to świetny prezes, który na pewno zostanie wybrany na kolejną kadencję.

» A Leszek Jezierski twierdzi, że głosowanie zarządu PZPN to było ratowanie klubów, które nie prezentują "żadnej gry".

- A wie pan jak głosował pan Jezierski?

» Wstrzymał się od głosu.

- Tym bardziej się ośmiesza. Czemu nie głosował?

» Może pan dać słowo kibicom, że liga z jednym spadkowiczem będzie atrakcyjna?

- Mogę dać słowo. Mamy dobrych piłkarzy, w dobrych klubach, z dobrymi trenerami. Każdy wygrany mecz będzie oznaczał dużą nagrodę. Pewnie, że nie zdarzy tak, iż jedno spotkanie zdecyduje o życiu i śmierci, ludzie skoczą sobie do gardeł, dziennikarze doniosą o korupcji, a wszyscy będą się cieszyć, że coś się dzieje. Nie, my chcemy zainteresowanie polską piłką podnieść innymi metodami - podniesieniem jakości.

» Jeśli na początku rozgrywek ktoś zbankrutuje, to już nikt nie będzie zagrożony.

- Liga się ustabilizowała, weszły do niej solidne firmy, jest coraz lepiej. Nie widzę takiego zagrożenia.

Rozmawiał: Krzysztof Stanowski / Przegląd Sportowy

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]