49. sezon Górnika w ekstraklasie

Klub Sportowy Górnik Zabrze powstał w grudniu 1948 roku. Wśród kilku sekcji była też oczywiście futbolowa. Piłkarze zaczęli od A klasy, a osiem lat później zameldowali się w ekstraklasie. Tempo awansu było iście szokujące, ale wtedy w klubie było wiele entuzjazmu, bo z pieniędzmi bywało różnie. Zabrzanie zadebiutowali w I lidze 18 marca 1956 roku. Na stadionie przy ulicy Roosevelta zmierzyli się z Ruchem Chorzów, wygrywając 3:1. To był początek wielkich derbowych meczów, pomiędzy tymi najbardziej utytułowanymi drużynami w polskim futbolu. Dwie bramki dla Górnika zdobył Edward Jankowski, a jedną Manfred Fojcik.

Najwyższe zwycięstwa w ekstraklasie Górnik odniósł 12 maja 1965 roku pokonując 9:0 Cracovię oraz 9 kwietnia 2003 roku wygrywając z Pogonią Szczecin także 9:0. Oba mecze odbyły się w Zabrzu.

Górnik zdobył czternastokrotnie mistrzostwo Polski. Pierwszy raz na tronie piłkarze tego klubu zasiedli w 1957 roku. Potem święcili triumfy w następujących latach: 1959, 1961, 1963, 1964, 1965, 1966, 1967, 1971, 1972, 1985, 1986, 1987, 1988.

Jedyny spadek
Jak widać Górnik sięgał po mistrzowskie berło w pewnych etapach. Można się sprzeczać, kiedy miał najsilniejszą drużynę, bo ktoś powie, że zawsze wtedy, kiedy sięgał po krajowy prymat. Nam się wydaje, że zespół z początku lat sześćdziesiątych, w którym grali między innymi Stanisław Oślizło, Ernest Pohl, Roman Lentner, Stefan Floreński był najmocniejszy. Trzeba przyznać, że drużyna Górnika z początku lat siedemdziesiątych robiła furorę na stadionach Starego Kontynentu, docierając w 1970 roku do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Wtedy na Praterze w Wiedniu w decydującym meczu o to trofeum zabrzanie przegrali 1: 2 z Manchesterem City, a w Górnik grali wtedy między inny Hubert Kostka, Stanisław Oślizło, Jerzy Gogoń, Zygfryd Szołtysik, Włodzimierz Lubański.
Górnik tylko raz w swojej ponad pięćdziesięcioletniej historii doznał goryczy spadku do II ligi. Było to w sezonie 1977/78, ale po roku wrócił do ekstraklasy i odtąd gra w niej bez przerwy z różnym skutkiem.
Nowy sezon Górnik rozpocznie w najbliższą sobotę w Płocku, gdzie się zmierzy z tamtejszą Wisłą. Przed własną publicznością zabrzanie zaprezentują się 7 sierpnia w meczu z Pogonią Szczecin.
W letniej przerwie piłkarze Górnika pod wodzą czeskiego trenera Wernera Liczki przygotowywali się na własnych obiektach, a także na zgrupowaniu w Zielonej Górze.

Roszady w składzie
Właściciel Górnika Marek Koźmiński postawił na młodych zawodników. Do Zabrza trafili między innymi: 19-letni Piotr Leciejewski bramkarz z Lecha Zielona Góra, 21-letni Kamil Kuzera obrońca z Korony Kielce. Zespół jak twierdzi pan Marek jest w przebudowie i powinien zająć miejsce w środku tabeli, a w następnym sezonie może powalczyć nawet o europejskie puchary. To są nadzieje. Nie brakuje także obaw. Jak już informowaliśmy prezydent Zabrza Jerzy Gołubowicz wydał zakaz przeprowadzania imprez masowych (konkretnie rozgrywania meczów) na stadionie Górnika, gdyż nie spełnia on wymogów bezpieczeństwa. Sprawa nie jest jeszcze całkowicie przesądzona, bo rekontrola nastąpi 2 sierpnia i najprawdopodobniej wszystko się rozejdzie po "kościach", ale problem modernizacji obiektu przy ulicy Roosevelta pozostaje wciąż otwarty i zainteresowane nim osoby powinny jak najszybciej się dogadać.
- Robimy co jest w naszej mocy, aby stadion wyglądał jak najlepiej, ale sami nie damy rady. W nowym sezonie nie przewidujemy specjalnych atrakcji dla kibiców. Uważam, że magnesem przyciągającym ich na mecze będzie dobra gra naszej drużyny - powiedział Zbigniew Koźmiński, prezes Górnika. Oby te słowa się spełniły.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]