Jeśli Górnik będzie musiał spłacać stare długi, to zbankrutuje

Z jednej strony Górnik Zabrze kojarzy się z sukcesami na boisku. Zespół prowadzony przez Wernera Liczkę, a firmowany przez Marka Koźmińskiego: łowcę talentów, menedżera i właściciela, spisuje się na początku sezonu bardzo dobrze. Ma na koncie trzy remisy i zwycięstwo. Zajmuje piąte miejsce i mierzy wysoko. Ale jest też druga strona medalu. 

- Przejmując klub analizowaliśmy wszystkie dokumenty - mówi prezes Górnika Zbigniew Koźmiński. - Wydawało się nam, że wiemy jakie długi przejmujemy i zaczęliśmy je systematycznie spłacać. Przekazaliśmy Urzędowi Skarbowemu i ZUS około 2 miliony złotych spłacając całość wierzytelności. Osiągnęliśmy porozumienia co do zaległości z byłymi zawodnikami i innymi osobami, którym Górnik Sportowa Spółka Akcyjna, był coś winien. Wydawało się nam, że już dochodzimy do upragnionej opcji zero, aż tu nagle - jak diabeł z szafy - wyskoczyły nowe dokumenty wzywające nas do zapłacenia długów sprzed ośmiu, czy dziewięciu lat, kiedy Górnik był Stowarzyszeniem Sportowym, a nie Spółką Akcyjną.

W klubie pojawił się nakaz zapłaty na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie kwoty 3.092.868,41 zł. - Do tego dochodzą jeszcze koszty sądowe co razem daje kwotę niemal 3 miliony 200 tysięcy złotych - dodaje Koźminski. - Gdybyśmy mieli tę kwotę zapłacić to musielibyśmy po prostu ogłosić bankructwo, ale wierzymy, że uda się nam te nie nasze długi oddalić. To samo dotyczy kolejnego pisma, zawiadamiającego nas o wszczęciu egzekucji, czyli wysłaniu komornika, który ma nam zabrać kwotę ponad 300 tysięcy złotych o którą wystąpił pan Kazimierz Połczyński za transfer, którego dokonano osiem lat i z którym nie mamy nic wspólnego. Budżet naszego klubu to 4 miliony złotych. W drugiej lidze kilka klubów ma wyższe zasoby finansowe, ale my walczymy w ekstraklasie z dużo możniejszymi. Jednak jeżeli będziemy zasypywani żądaniami spłacanie nie naszych długów możemy się po prostu zniechęcić. I tak już chorujemy na chorobę sierocą, bo władze miasta, którego Górnik jest wizytówką, po prostu z nami nie rozmawiają, nie zauważają nas. A my ze swoich środków remontujemy szatnie, płyty boisk i siłownię.

Przecież nie robimy tego dla siebie, nie weźmiemy tego ze sobą. To zostanie w mieście. Coraz gorzej jest też ze sponsorami. Jeden poszedł do siatkarzy w Jastrzębiu. Drugi zmienił politykę sponsorską. I jest nam trudniej.

Czy z tej sytuacji znajdzie się jakieś wyjście? Kibice chcieliby chodzić na stadion i oglądać jak za dawnych lat wielkie mecze wspaniałego Górnika. Tylko, że wtedy Górnik był traktowany jak wizytówką miasta i resortu górniczego. Dzisiaj jest przede wszystkim prywatnym interesem Koźmińskich, którym nie wszyscy są życzliwi.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]