Raport z Wisły

Piłkarze Górnika Zabrze przebywają na zgrupowaniu w ośrodku "Start" w Wiśle. - Zaplanowaliśmy ten krótki obóz jeszcze w lipcu - powiedział trener zabrzańskiego zespołu Waldemar Fornalik. - Chcemy wykorzystać krótką przerwę w rozgrywkach przede wszystkim na zgranie zespołu. W okresie letnim dołączyło do nas wielu nowych piłkarzy i nic dziwnego, że ten proces musi potrwać. Największą przeszkodą w zrozumieniu na boisku stanowi bariera językowa. Obecnie w zespole zawodnicy mówią w kilku różnych językach. Przecież Dimitar Makriev pochodzi z Bułgari, a Vladimir Sladojević z Bośni i Hercegowiny. - Najtrudniej jest się porozumieć z Brazylijczykami - przyznał Fornalik. - Mendes Galdinio Luiz i Felipe Andrade Felix znają niewiele angielskich słów. Najlepiej z nimi rozmawiać po portugalsku i na całe szczęście pomaga mi w tym Marek Koźmiński. Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec problemów językowych w Górniku. W klubie oczekiwany jest Macedończyk - Aco Stoicov. Wszystkie formalności są już załatwione, ale piłkarz otrzymał powołanie do reprezentacji i pojawi się w Zabrzu dopiero za kilka dni. - Z zawodnikami z Bałkanów i z Makrievem można się jakoś porozumieć - stwierdził Fornalik. - Tutaj przepaść językowa nie jest taka duża.
Wszyscy obcokrajowcy występujący w Zabrzu pobierają nauki języka polskiego. Jednak - nie da się ukryć - nasza mowa jest bardzo trudna do przyswojenia i dlatego nie należy się spodziewać szybkich efektów. - Nie wymagam od nich zrozumienia każdego mojego słowa - zadeklarował Fornalik. - Musimy stworzyć ekipę, która będzie doskonale ze sobą współpracować. Na boisku ważna jest mowa... piłkarska, którą głównie ćwiczymy w Wiśle.

źródło: Sport
nadesłał: Adam_R-Śl.Redakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]