Hernani poliglotą

Obrońca Górnika Zabrze, Brazylijczyk Hernani (21 lat), potrzebował tylko jednego roku, by nauczyć się polskiego. Zawodnik, którym zimą interesowała się Wisła Kraków, swobodnie rozmawia w naszym języku - nie boi się nawet udzielić wywiadu telewizyjnego.
- Ja ciągnącie, wy ciągnomicio... - dukał po przyjeździe do Polski, próbując wymówić słowo "ciągnąć" podczas pierwszych lekcji językowych. Hernanim oraz innymi obcokrajowcami Górnika z polecenia klubu zajęła się pani Bożena Wierzbicka.  

- Ja czuję, ty czujesz - chwali się "Super Expressowi" dokładną wymową po roku nauki.

- Miałem duże problemy z "ę". Ale jestem pilnym uczniem i jakoś sobie z tym poradziłem, choć przy dłuższych wyrazach nadal plącze mi się język. Gdy zwykle mówisz po portugalsku i nagle musisz przestawić się na polski, to jest to tragedia - dodaje ze śmiechem.

Hernani regularnie czyta polską prasę. Ogląda też programy telewizyjne, mecze oraz filmy w polskich kanałach telewizyjnych.

- Często kupuję gazety, ale rozpoznaję w nich tylko 70 procent słów. Gdy oglądam polską telewizję, to rozumiem 80 procent - opowiada.

Brazylijczyk dobrze zna także język włoski.

- Z włoskiego rozumiem bardzo dużo. Poza tym uczę się jeszcze angielskiego, bo może mi się przydać w dalszej karierze - przyznaje.

Hernani zapowiada, że zawsze będzie się starał dogłębnie poznać język kraju, w którym aktualnie będzie występował.

- Znajomość języków jest bardzo ważna. Nawet po zakończeniu kariery to zaprocentuje - kończy.

źródło: Super ExpressRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]