Ujmująca bezpośredniość

Właściciel Górnika Zabrze SSA Marek Koźmiński srebrny medalista igrzysk w Barcelonie miał zaszczyt spotkać się z papieżem Janem Pawłem II wiosną 1991 roku. Wtedy olimpijska reprezentacja Polski przebywała na zgrupowaniu we Włoszech.
Po rozegraniu sparingowego meczu z olimpijczykami Italii (1:1), w Roseto cała ekipa pod wodzą trenerów Janusza Wójcika, Pawła Janasa i kierownika reprezentacji Henryka Loski udała się do Watykanu. 

– Ojciec Święty przyjął nas najpierw w auli, gdzie odbywał spotkania z pielgrzymami. Potem udaliśmy się na dziedziniec watykański. Rozmawialiśmy z papieżem przez 45 minut i muszę przyznać, że byłem pod wielkim wrażeniem tego spotkania. Ojciec Święty żywo interesował się tym co robimy. W pewnym momencie wszystkich nas zaskoczył, bo zapytał się, jak czuje się Pogoń Lwów, widać było, że kiedyś interesował się tą drużyną. To oczywiście już odległe czasy. Rozmawialiśmy także o współczesnym futbolu. Papież podarował nam różańce. Mój przechowuję z wielkim pietyzmem, podobnie jak specjalne zdjęcie z dedykacją dla mojej całej rodziny podpisane przez Ojca Świętego. Urzekł On mnie niezwykłą bezpośredniością, z jaką się do nas odnosił. Widać, że był czuły na wszystkie ludzkie problemy, bo rozmawialiśmy nie tylko o futbolu – powiedział Marek Koźmiński.

Papież stał się wielkim orędownikiem pojednania kibiców. Po Jego śmierci zwaśnione grupy fanów poszczególnych klubów, zaczęły się jednoczyć w modlitwie za Ojca Świętego. Kibice postanowili, że teraz będą patrzeć na siebie inaczej niż dotychczas, bez zawiści i tego co było dotychczas, a więc chamstwa i wulgaryzmów.

– To było naprawdę fascynujące, kiedy w minionych dniach można było widzieć, jak kibice Wisły Kraków, Cracovii, Hutnika, Legii Warszawa i Polonii Warszawa, Ruchu Chorzów, Górnika Zabrze, GKS Katowice, Odry Wodzisław i innych drużyn wspólnie zasiadali na trybunach i wspólnie się modlili. Oby nie był to tylko jednorazowy gest, spowodowany atmosferą tych wyjątkowych wydarzeń związanych z odejściem papieża, jakie wciąż przeżywamy. Chciałbym, żeby tak było zawsze. Pewnie, że kibice muszą krzyczeć na meczach, dopingować swoich pupili, ale chodzi o to, żeby robili to w cywilizowany sposób, bez wulgarnych i obraźliwych epitetów, burd i rozrób. Mam nadzieję, że w ostatnich dniach wszyscy czegoś się nauczyli i o tym nie zapomną – mówił Marek Koźmiński.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online