Górnik przed sezonem: Znów zmiany kadrowe

Górnik Zabrze w słowackim kurorcie Senec przygotowywał się do nowego sezonu piłkarskiej ekstraklasy.
Do drużyny wracają dwaj piłkarze, mający niegdyś miejsca w jej wyjściowym składzie - obrońca Jacek Wiśniewski (Cracovia) i pomocnik Tomasz Prasnal (Górnik Łęczna).
Podczas zgrupowania zabrzanie rozegrali cztery sparingi ze słowackimi zespołami. Zaczęli od porażki 1:4 z pierwszoligowym FK AS Trencin, a potem trzykrotnie zremisowali po 1:1 z FC Artmedia (1. liga), Taurus Rimavska Sobota (spadkowicz z 1. ligi) i Vion Zlate Moravce (2. liga). 

Pod koniec poprzedniego sezonu trwały spekulacje o rychłym odejściu z Zabrza Zbigniewa i Marka Koźmińskich, czyli prezesa i właściciela klubu. Podczas spotkania z władzami miasta i kibicami Marek Koźmiński przyznał, ze jego pomysł na prowadzenie klubu (szkolenie młodych piłkarzy a następnie ich sprzedaż z zyskiem) się wyczerpał, a do dopięcia budżetu brakuje ok. 2 mln zł. Na razie nic się w Górniku nie zmieniło, choć podobno pojawił się biznesmen zainteresowany nabyciem udziałów Koźmińskiego. Sprawa jest o tyle nietypowa, że ów potencjalny inwestor jest mieszkańcem... Nigerii.

Koźmińscy podopinali sprawy transferowe. Pozostaje na kolejny rok doświadczony bramkarz Piotr Lech, obronę wzmocnił Artur Prokop z Podbeskidzia Bielsko Biała, a pomoc 20-letni Bułgar Iwajło Emilow. Tyle samo lat ma pomocnik Michał Protasewicz, który do Zabrza trafił z holenderskiego Twente Enschede.

Zabrzański zespół doznał też sporych strat kadrowych. Do beniaminka z Kielc przeniósł się brazylijski obrońca Hernani, a drugi z filarów defensywy, Michał Karwan przeszedł do Cracovii. Zabraknie też doświadczonego ofensywnego rozgrywającego Marcela Liczki, a bramkostrzelny napastnik Michał Chałbiński będzie bronił barw Zagłębia Lubin. Piotr Brożek natomiast wrócił do krakowskiej Wisły po okresie wypożyczenia.

Mimo tych osłabień 35-letni szkoleniowiec Górnika Marek Wleciałowski, który w zimie dość niespodziewanie przejął zespół po odejściu Edwarda Lorensa, nie załamuje rąk. Po rozmowie z właścicielem klubu zdecydował się na poprowadzenie zespołu przynajmniej do końca rundy jesiennej. Tradycyjnie nie narzekał, chwalił warunki w jakich przebiegało słowackie zgrupowanie. Komentując słowackie sparingi powiedział: "Trudno o zachowanie płynności w grze przy dużych zmianach kadrowych. Mamy wielu młodych zawodników, pracowaliśmy nad scaleniem drużyny".

Wleciałowski ma nowego asystenta. Karola Marko zastąpił Tomasz Fornalik, a z bramkarzami pracował będzie Przemysław Cecherz. Ostatnio pracował w KKS Koluszki, a teraz przejmie obowiązki Adama Matyska.

źródło: PAPRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online