Historia Kaondery i Udebuluzora grających kiedyś w Górniku

Shingayi Kaondera w Górniku grał ponad dwa lata. Po jednej z przerw w rozgrywkach wrócił do Zabrza i stwierdził, że przeszedł na wegetarianizm. Problem był spory, bowiem piłkarz mający wielki talent i wówczas niespełna dwadzieścia lat, zaczął tracić na wadze, co odbijało się na jego grze. Trenerzy przekonywali, że w tym wieku taki sposób odżywiania nie jest dla piłkarza najlepszy, jednak utalentowany reprezentant Zimbabwe (w młodszym wieku strzelał dla Górnika bramki tylko Włodzimierz Lubański) nie chciał zmienić zdania. 
Kaondera mieszkał w jednym mieszkaniu z Dicksonem Choto, dziś obrońcą warszawskiej Legii, w wtedy graczem Górnika. Swego czasu, kiedy rano mieszkanie piłkarzy odwiedził jeden z działaczy klubu, zastał w pokoju... cztery słodko śpiące, zakochane w afrykańskim folklorze dziewczęta. - Generalnie nie było z nimi żadnych kłopotów, choć lubili "ściemniać". Często coś ich bolało, doskonale rozumieli po polsku, ale tylko wtedy kiedy chcieli - twierdzą dziś w Zabrzu, dodając, że życie czarnoskórych piłkarzy w tym mieście nie było łatwe.

Zainteresowania Kaondery, którego dziewczyną jest dziś jedna z finalistek konkursu piękności w Zimbabwe, to jednak nic przy nawykach niejakiego Udebuluzora, pierwszego czarnoskórego gracza jaki występował w Zabrzu. Zdarzyło się, że właściciel mieszkania, które piłkarz wynajmował z kolegą, poskarżył się klubowi. Na co? Otóż piłkarze na środku stołowego pokoju rozpalili ognisko. Stół posłużył za "rozpałkę", a wykładzina była do wymiany.

* * *

Shingayi Kaondera pierwszego ligowego gola dla Górnika zdobył 7 sierpnia 1999 roku w swym drugim występie (mecz Górnik - Petro 4:1). Miał wówczas 17 lat i 7 dni. Młodszym strzelcem od niego był poza Włodzimierzem Lubańskim także Krzysztof Kołaczyk (uczynił to 25 października 1986 r.).

Kaondera debiutował w Górniku 31 lipca 1999 r. w meczu Odra Wodzisław - Górnik 3:3, w dniu swoich 17 urodzin (zagrał 45 minut i został czwartym najmłodszym ligowcem w dziejach klubu). Zawodnik z Zimbabwe rozegrał dla Górnika 68 gier, w których zdobył 5 goli. Ostatni raz zagrał w Zabrzu 24 marca 2002 w meczu Górnik - RKS Radomsko 4-1 (wszedł na boisko w 90 minucie).

Cornelius Chidubem Udebuluzor miał najefektowniejszy debiut spośród wszystkich zagranicznych graczy grających w Górniku. 31 lipca 1996 r. w meczu Górnik - Legia 2:3 zdobył obie bramki dla zabrzan, choć występował jedynie 31 minut. Tego dnia miał 21 lat i 339 dni. W sumie tylko 17 razy reprezentował barwy Górnika i strzelił 4 gole.

źródło: Sport, własneRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online