Górnik pany

Cracovia jest jednym z najstarszych, piłkarskich klubów w Polsce. W przyszłym roku obchodzić będzie 100-lecie powstania. Przylgnął do niej przydomek pany. W ekstraklasie zadebiutowała w 1928. Górnik jest o 42 lata młodszy od „Pasów”. W najwyższej klasie rozgrywkowej znalazł się w 1956 roku, a już w następnym zdobył po raz pierwszy mistrzostwo Polski. Takich tytułów ma na swoim koncie czternaście. Cracovia pod tym względem jest znacznie uboższa. Pięciokrotnie zdobywała tytuł najlepszej drużyny w kraju, z czego aż cztery raz przed drugą wojną światową (1921, 1930, 1932, 1937) i w 1948. Nie jest naszym celem licytacja osiągnięć tych klubów. Oba na trwałe weszły do najchlubniejszej historii polskiego futbolu i dzisiaj mimo, że działają w odmiennych warunkach, wciąż są widoczne.

Osobny rozdział stanowią mecze o ligowe punkty w ekstraklasie pomiędzy tymi drużynami. Do tej pory rozegrano ich dziewiętnaście i ani razu nie udało się Cracovii zwyciężyć. Warto wspomnieć o tym, że najwyższą porażkę w I lidze „Pasy” zanotowały w 1962 roku w Zabrzu, przegrywając z Górnikiem 0:9. Choć od tego wydarzenia upłynęło już sporo czasu, ten fakt wciąż pamiętany jest wśród zarówno starszych, jak i młodszych działaczy i kibiców Cracovii.

Tradycji stało się zadość

W minioną sobotę oba zespoły znowu spotkały się w Zabrzu. Patron stadionu przy ulicy Roosevelta znakomity snajper Górnika Ernest Pohl we wspomnianym pamiętnym meczu strzelił „Pasom” sześć bramek. Wśród licznych osobistości z jednego i drugiego klubu obecnych w na ostatnim meczu tych drużyn, ten wyczyn króla strzelców wszechasów w Polsce wciąż jest bliski.

Można powiedzieć, że tradycji stało się zadość. Górnik kolejny raz pokonał Cracovię, choć tym razem 3:0, a więc w znacznie mniejszych rozmiarach, ale za to w doskonałym stylu. Tym razem to Górnik był pany Oba kluby w obecnym sezonie stawiają sobie różne cele. „Pasy” myślą o zajęciu jak najwyższej lokaty, najlepiej takiej, która zapewni im start w europejskich pucharach. Górnik chce po prostu utrzymać się w ekstraklasie. Wystarczy spojrzeć na budżety obu klubów. Cracovia może przeznaczyć na piłkarzy 12 milionów w tym sezonie, a Górnik 3 miliony. Kolejny raz okazało się, że pieniądze nie odgrywają na boisku zasadniczej roli, choć po ostatnich aferach, można mieć odmienne zdanie na ten temat.

– Mamy mniej niż piłkarze w innych klubach, ale przynajmniej regularnie nam płacą i nikt nas nie oszukuje – powiedział w jednej ze sportowych gazet Piotr Lech, bramkarz Górnika, jeden z najlepszych w tej chwili zawodników w Polsce na tej pozycji.

Bez gwiazd, ale z ambicjami

Przyglądając się składowi Górnika trudno znaleźć w nim, poza Lechem, gwiazdy wielkiego formatu. Są za to solidni, w większości młodzi zawodnicy. Wielu z nich marzy o wielkiej piłkarskiej karierze. Żeby stało się to faktem, najpierw muszą zaistnieć w Górniku. Zdają sobie z tego sprawę dwaj Brazylijczycy: 22-letni Joao Paulo i 19-letni Diego Rambo. Pierwszy w meczu z Cracovią zdobył bramkę, drugi z powodu kontuzji siedzi ał na trybunie, ale od pewnego czasu jest podstawowym pomocnikiem zabrzańskiej drużyny.

Piłkarze Górnika w meczu z Cracovią zaprezentowali kolektywny futbol. Spotkanie szczególnie w pierwszej połowie było dla kibiców zebranych na stadionie przy ulicy Roosevelta prawdziwą ucztą piłkarską. Wydaje się, że wreszcie odnalazł się Rafał Andraszak, który strzelił bramkę na 1:0. Pochodzi z Ustki. Tam rozpoczął piłkarską przygodę w Jantarze. Potem grał między innymi w Amice Wronki, Piaście Gliwice. Do Górnika trafił rok temu. Został wypożyczony do Podbeskidzia Bielsko-Biała, ale chyba na dobre zadomowił się w drużynie czternastokrotnego mistrza Polski.

– Bramkę chciałbym zadedykować mojej dwumiesięcznej córeczce Jessice. Razem z żoną Sylwią przebywa ona u moich teściów we Wronkach. Wdychają świeże, wielkopolskie powietrze. Cieszę się ze zdobycia bramki, która powinna w jakiś sposób ugruntować moje miejsce w pierwszej drużynie Górnika, choć nikt w naszym zespole nie jest pewniakiem. Przekonał się o tym choćby Arkadiusz Aleksander. Najlepiej czuję się jako wysunięty napastnik na szpicy, który czeka na podania od zawodników. W Górniku najpierw trener Liczka, a teraz Wleciałowski stawiają mnie w drugiej linii. Staram się dogrywać piłki kolegom, lub jeżeli nadarzy się okazja sam strzelam – powiedział Andraszak. W zupełnie innym nastroju opuszczał stadion obrońca Cracovii Michał Karwan, który w poprzednim sezonie grał w Górniku Zabrze.

– Po tak dotkliwej porażce brakuje słów. Przyjechaliśmy z nastawieniem wygrania tego meczu, a otrzymaliśmy bardzo bolesną lekcję futbolu od piłkarzy Górnika. Mimo to uważam, że trafiłem do dobrego klubu, gdzie będę rozwijać swoje umiejętności i osiągać z nim sukcesy – trochę z nutką goryczy przekonywał Karwan.

Szczęśliwy był także pomocnik Górnika, krakowianin Krzysztof Bukalski, który zdobył trzecią bramkę z rzutu wolnego w ostatniej minucie, przypieczętowując sukces swojej drużyny.

Do dobrej gry zawodników Górnika dostroili się jego kibice. Stworzyli jak zwykle niepowtarzalną atmosferę. Z uniesionych nad głowami szalików w kolorach: biało, niebiesko, czerwonym (barwy Górnika) utworzyli klubową flagę. Imponujące wrażenie sprawiały także płonące race. W sobotę 20 sierpnia w Zabrzu Górnik zmierzy się z Odrą Wodzisław. Derbowy mecz zawsze dostarcza emocji. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]