Zmarł były pomocnik Górnika Ginter Gawlik

Mieszkający w Niemczech były obrońca Górnika Zabrze i reprezentacji Polski Stefan Floreński zadzwonił do wieloletniego kapitana czternastokrotnego mistrza Polski i narodowej drużyny naszego kraju Stanisława Oślizły ze smutną wiadomością. Otóż zmarł Ginter Gawlik, jeden z najbardziej znanych piłkarzy Górnika. Miał niespełna 75 lat. 

Starsi kibice zapewne pamiętają go z występów na boisku. Wyróżniał się wzrostem. Mierzył 180 cm. Występował na różnych pozycjach, ale największą sławę przyniosła mu gra w pomocy.

– Ginter potrafił znakomicie prowadzić piłkę. Swoją posturą wzbudzał respekt u rywali. Był znakomicie wyszkolony technicznie. Potrafił świetnie strzelać z dystansu – mówi Stanisław Oślizło, który przez cztery lata grał z nim w Górniku.

Gawlik urodził się w Biskupicach. Dzieciństwo spędził na słynnym Borsigwerku. Piłkarską edukację rozpoczął jako dwunastoletni chłopiec w niemieckim kolejowym klubie Reichsbahn SV Borsigwerk. Po zakończeniu drugiej wojny światowej zaczął grać w Górniku Biskupice. Był zawodnikiem tego klubu od 1945 do 1950 roku. Potem trafił do Górnika Zabrze, w którym występował w 1964 roku i zdobył z tym zespołem pięć tytułów mistrza Polski. Następnie wyjechał do Australii, gdzie występował jako w Polonii Sydney w latach 64-65 i grający trener w latach 66-67. Z Australii przeniósł się do Niemiec i osiedlił się w Würzburgu. Słynął z celnych „główek”.

Wystąpił siedem razy w reprezentacji Polski. Brał udział w pamiętnym meczu eliminacyjnym mistrzostw świata Polska – Związek Radziecki rozegranym 20 października 1957 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W obecności 100 tysięcy widzów biało-czerwoni pokonali rywali 2:1. Gawlik był jednym z najlepszych zawodników w naszej reprezentacji.

Prawie rok temu, a dokładnie 8 września, w dniu eliminacyjnego meczu mistrzostw świata Polska – Anglia na Stadionie Śląskim doszło do historycznego spotkania polskich piłkarzy, którzy grali przed 47 laty we wspomnianym spotkaniu Polska – ZSRR. Z różnych stron Polski i Europy przyjechało ich ośmiu: Gerard Cieślik, Roman Korynt, Lucjan Brychczy, Stefan Floreński, Jerzy Woźniak, Roman Lentner, Edmund Zientara, Ginter Gawlik. Warto przypomnieć, że w tym pamiętnym meczu grali jeszcze: Edward Szymkowiak (w bramce), Edward Jankowski, Henryk Kempny. Ponadto w tym swoistym zjeździe piłkarskich sław brało jeszcze udział wielu wybitnych reprezentantów z różnych lat. Wspomniana dziewiątka kiedy pojawiła się z kwiatami na murawie stadionu została owacyjnie przyjęta przez prawie 50 tysięcy widzów. Wszyscy, a wśród nich Ginter Gawlik byli bardzo wzruszeni i nie starali się tego ukryć.

W czasie ubiegłorocznego pobytu na Śląsku Gawlik został zaproszony przez Jana Kowalskiego trenera koordynatora Gwarka Zabrze na stadion tego Szkolnego Klubu Sportowego w Biskupicach, ten, na którym on kiedyś grał w Górniku Biskupice. Obiekt ten zmienił się całkowice. W tej chwili godny jest XXI wieku.

– Ginter był zdumiony i zachwycony tym co zobaczył. Cieszył się, że w Biskupicach jest taki obiekt. Muszę przyznać, że mimo upływu lat Gawlik pozostał sobą, czyli skromnym bezpośrednim człowiekiem, wspaniałym kolegą. Razem graliśmy w Górniku zdobywając wspólnie cztery razy mistrzostwo Polski – wspomina Jan Kowalski.

„Kingo”, taki pseudomin miał Gawlik, złotymi zgłoskami zapisał się w historii Górnika Zabrze.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online