Czekając na szansę

Rzadko się zdarza, aby ktoś miał na imię Madrin. Rodzice piłkarza Górnika Zabrze Piegzika tak postanowili ochrzcić swojego pierworodnego syna. Ksiądz proboszcz w parafii Żarki koło Oświęcimia, nie bardzo chciał na to przystać, ale w końcu się zgodził. Do dzisiaj jednak spotykając się z Madrinem, zwraca się do niego Rafał, bo tak ma na drugie imię. Jak widać już od początku życia 25-letni dziś Madrin nie narzekał na brak atrakcji. 
Po lekturze gazety
Grać w piłkę nożną zaczął w Żarkach w tamtejszym LZS-ie. Nie mając skończonych piętnastu lat został zgłoszony do A-klasowych rozgrywek. Marzył jednak o czymś innym. Kiedyś przeczytał w gazecie, że w kwietniu Szkolny Klub Sportowy Gwarek w Zabrzu organizuje sprawdzian dla ośmioklasistów. Wiele się nie zastanawiał. Spakował sprzęt do torby i pojechał do Zabrza.

- Zjadała mnie trema. Wziął mnie w obroty trener Janusz Kowalski. Wypadłem dobrze. Szczęśliwy wróciłem do domu. Skończyłem podstawówkę, odebrałem świadectwo i po wakacjach zameldowałem się w Zabrzu - wspomina Piegzik. Jak każdy chłopak, który trafił do Gwarka zaczął chodzić do Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, a konkretnie do Technikum Gazowniczego i zamieszkał w internacie przy ulicy Opolskiej. Trenował i grał w drużynie razem z Kamilem Kosowskim.

Stajnia Zasady
Po skończeniu wieku juniora zawodniczą kartę Madrina i kilku chłopaków z Gwarka wykupił przedsiębiorca z Brzezin Śląskich Stanisław Zasada. Chciał zapewne zrobić na nich niezły interes, ale nie bardzo mu to wyszło. Piegzik pół roku grał w piątoligowej drużynie Orzeł Brzeziny, a potem na kolejne pół roku przeniósł się do trzecioligowej Olimpii Piekary Śląskie. Następnie znowu kilka meczów rozegrał u Zasady i wtedy pojawiła się propozycja występów w kraju naszego zachodniego sąsiada. Na początku pojechał do Lipska. Tamtejsza drużyna VfB spadła z drugiej do trzeciej ligi. Trzydniowe testy wypadły dla niego pomyślnie. Potem jednak szło mu już gorzej.

Niemieckie podróże
- Pierwszy raz wyjechałem na Zachód. Nie znałem języka. Ciężko było mi się zaaklimatyzować - wspomina Piegzik. Nie było rady. Wrócił do Polski, a konkretnie do drugoligowej wówczas Polonii Bytom, gdzie prezesem był Zasada, a trenerem Paweł Kowalski. Zaczęły się jednak kolejne dla niego schody. Trzy miesiące czekał na przysłanie certyfikatu. Kiedy upragniona przesyłka nie pojawiła się, pojechał znowu do Niemiec. Tym razem zakotwiczył w trzecioligowej drużynie Borussia Fulda.

Szło mu tam nawet nieźle, ale zespół spadł do czwartej ligi i Madrin znowu zaczął szukać nowej drużyny. Otrzymał propozycję gry w Carl Zeiss Jena. To było dla niego nowe wyzwanie. Znowu jednak przeżył rozczarowanie. Nastąpiła reorganizcja. Drużyna wylądowała w trzeciej lidze. Długo czekał na grę w podstawowym składzie od pierwszej minuty. Nastąpiło to w wyjazdowym meczu z amatorami Bayernu w Monachium. W zespole z Bawarii występowało kilku znanych zawodników. Przebywał na boisku 90 minut. Potem i jemu i drużynie szło kiepsko. Dograł do końca rundy i przeniósł się do Berlina do tamtejszego czwartoligowego Dynama. Występy w nim zakończył udziałem w barażach przeciwko Dynamo Magdeburg, w którym grał były bramkarz GKS Katowice Mirosław Dreszer. Drużyna z Berlina nie otrzymała licencji i Madrin już na dobre powrócił do Polski.

Najpierw był Groclin
Jego menedżer znalazł mu miejsce w Groclinie Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski. Ten zespół nie był jeszcze tak sławny jak dzisiaj, ale była to dla niego szansa zaistnienia w ekstraklasie. Trenerem był tam wówczas Edward Lorens. Madrin pojechał na letni obóz, wypadł na nim dobrze i został w drużynie. Podpisał kontrakt do końca jesiennej rundy. Miał jednak pecha. Prezes Groclinu Zbigniew Drzymała rozstał się z Lorensem i zatrudnił Bogusława Kaczmarka. U słynnego "Boba" Piegzik nie znalazł uznania. Rzadko występował i wiedział, że będzie musiał szukać nowego klubu.

W styczniu 2002 roku znalazł się w Górniku Zabrze. Wrócił do miasta, gdzie na dobre zaczynał piłkarską karierę. - Zawsze chciałem grać w Górniku i moje marzenie się spełniło - mówi Piegzik. Od razu zyskał sobie sympatię kibiców. Kiedy przebywał na boisku dawał z siebie wszystko. Chciał jak najlepiej się zaprezentować, aby wreszcie na dobre zadomowić się w ekstraklasie. Nie zawsze jednak znajdował uznanie u trenera Waldemara Fornalika. Zagrał na przykład w jednym meczu, a potem w czterech siedział na ławie. Tak w zasadzie jest do dzisiaj.

- Czuję się na siłach. Chciałbym stale grać. Kiedy wychodzę na boisko staram się jak najlepiej wypaść, dlatego być może zjadają mnie czasami nerwy - twierdzi Piegzik. Z Górnikiem podpisał kontrakt do czerwca 2005 roku. Znalazł się na rozdrożu. Niby jest w znanym klubie, ale częściej odpoczywa niż gra. Zamierza porozmawiać z prezesem Zbigniewem Koźmińskim na temat swojej przyszłości. Z prasy dowiedział się, że Górnik chce go przekazać do innej drużyny. W klubie powiedziano mu, że jest to plotka. On jednak nie chciałby dalej siedzieć na ławie.

- Mam 25 lat, a to najlepszy wiek do zaprezentowania swoich możliwości. Wolałbym występować nawet w drugiej lidze, byle tylko móc występować na boisku - przekonuje Piegzik.

Teraz nauka
Ciągłe podróże najpierw po Niemczech, a potem po Polsce spowodowały, że nie zdążył zdać matury. Teraz zamierza to uczynić, a potem pomyśleć o studiach, bo jak twierdzi, nie można żyć tylko piłką nożną. Jego narzeczona Elżbieta pochodzi z Olkusza. Razem są od dwóch lat. Madrin codziennie dojeżdża z Żarek na treningi do Zabrza. Lubi przeczytać dobrą książkę lub pójść z Elą do kina. Wciąż czeka na swoje piłkarskie spełnienie się. Jest cierpliwy. Wierzy, że jeszcze wiele w futbolu osiągnie. Aby tak się stało, ktoś musi dać mu chociaż jedną szansę.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]