Fornalik po włosku

Od 5 stycznia w pracy z piłkarzami Górnika Zabrze trenerowi Waldemarowi Fornalikowi pomagał będzie Paolo Terziotti. Włoski specjalista od przygotowania fizycznego podpisał kontrakt na pół roku z możliwością przedłużenia umowy na następny sezon.
- To wcale nie znaczy, że czuję się zagrożony - mówi Waldemar Fornalik. - Wręcz przeciwnie. Wierzę, że współpracując ze szkoleniowcem, który weźmie na siebie odpowiedzialność za przygotowanie zawodników do biegania przez 90 minut, będę się mógł skoncentrować na taktyce i treningu piłkarskim. Taka jest droga rozwoju piłki nożnej. Mając 20 testerów, z którymi pracowali zawodnicy i analizując ich wyniki, wyciągając wnioski i obmyślając zajęcia na następny dzień i tydzień, na te typowo meczowe sprawy po prostu zabrakłoby mi czasu. Przy dobrej współpracy z trenerem, który jest wykształcony w tym kierunku łatwiej mi będzie skoncentrować się na moich zadaniach. Na pewno w polskich warunkach jest to eksperyment, ale ja lubię szukać, iść nową drogą. W dodatku ta droga jest już sprawdzona przez innych. Nie muszę więc wyważać otwartych drzwi. Właściciel klubu Marek Koźmiński z przymrużeniem oka powiedział, że zatrudniając włoskiego szkoleniowca w Górniku zafundował Waldemarowi Fornalikowi ,ciepłe kapcie". Ale ambitny szkoleniowiec nie ma zamiaru leniuchować, czy spoczywać na laurach. Chce wprowadzić w życie to czego nauczył się podpatrując włoskich trenerów podczas dwutygodniowego pobytu we Włoszech. Poznał calcio (po włosku - piłka nożna) od kuchni. Przyglądał się jak przebiegają zajęcia w Brescii i Udinese.

- W Brescii miałem możliwość prześledzenia tygodniowego mikrocyklu, czyli zajęć pomiędzy meczami, które rozegrano co siedem dni - wyjaśnia Waldemar Fornalik. - A w Udinese pomiędzy spotkaniami było sześć dni różnicy i cykl treningów też był inny. Zobaczyłem więc dwie szkoły trenerskie i dwa sposoby szkolenia. Nie tylko patrzyłem, ale po zajęciach mogłem porozmawiać z trenerami dlaczego właśnie tak prowadzili trening, co chcieli osiągnąć, jaki był cel. W Brescii byłem świadkiem niecodziennego zdarzenia, bo na jeden z treningów wtargnęli kibice niezadowoleni z wyników drużyny. Nie mieli pokojowych zamiarów i gdyby nie komandosi, ochraniarze piłkarzy mogłoby dojść do rękoczynów. Na szczęście służby porządkowe wkroczyły do akcji i po 10 minutach można było dalej spokojnie trenować. Charakterystyczne było też to, że niemal na każdym treningu, który zawsze odbywał się o godzinie 15.00, czyli w porze meczów, pojawiali się szkoleniowcy klubów z niższych klas. Siedziało ich trzydziestu, mieli notatniki jak uczniowie, zapisywali każde ćwiczenie, a po treningu trener drużyny z Serie A podchodził do kolegów po fachu i dyskutował z nimi. Ponadto w każdy czwartek, gdy mecze ligowe odbywają się w niedziele, zespoły włoskiej ekstraklasy jeżdżą na sparingi do małych miejscowości i grają spotkania z zespołami niższych klas. Dla tych małych klubów to jest nie tylko okazja zarobienia na biletach, bo na takie spotkania przychodzi zwykle dwa-trzy tysiące widzów. To jest przede wszystkim doskonała promocja futbolu.

Coraz większą popularność zyskuje we włoskim światku piłkarskim system gry 3-4-3. Zmniejszenie liczby obrońców z czterch do trzech i zwiększenie ilości napastników z dwóch do trzech wcale nie znaczy, że calcio przestaje się kojarzyć z żelazną defensywą.

- Gra obronna to dla włoskich trenerów świętość - wyjaśnia Waldemar Fornalik. - Byłem na trzech meczach ligowych: Modena - Brescia, Chievo - Roma i Udinese - Lecce. Mogłem się na własne oczy przekonać jak taktyka przygotowana przez trenerów przez cały tydzień zajęć treningowych sprawdzała się w grze. We Włoszech każdy piłkarz odpowiedzialny jest za to, żeby drużyna nie straciła gola. Dopracowuje się każdy szczegół. Zwraca sią uwagę na każdy ruch napastnika rywali. Naprawdę współczuję piłkarzom grającym w ataku włoskich drużyn ligowych, a dla tych, którzy strzelają w Serie A kilkanaście bramek w sezonie jestem pełen podziwu. To są po prostu artyści futbolu.

Czy włoska szkoła przyjmie się w Górniku Zabrze. Marek Koźmiński chce spróbować. Waldemar Fornalik też wierzy, że można w Polsce iść włoską drogą. W rundzie wiosennej przekonamy się dokąd ona prowadzi.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]