Oświadczenie Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców

W czasie piątkowych i sobotnich spotkań ekstraklasy kibice nie prowadzili dopingu przez pierwszą połowę spotkania. Było to wynikiem ogólnopolskiego protestu. "Czy w Rzeczypospolitej Polskiej można być ukaranym za wywieszenie transparentu "17 września - IV rozbiór Polski", w celu uczczenia rocznicy napaści sowietów na Polskę? Okazuje się, że tak" - przed weekendowymi meczami ekstraklasy, Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców wysłał do Zarządu PZPN i Ekstraklasy SA pismo "Stop cenzurze!".
"Władze spółki Ekstraklasa SA ukarały kibiców i jeden z klubów piłkarskich za wywieszenie takiego transparentu na trybunie. Próby stosowania podobnych form cenzury miały miejsce także na innych stadionach.

Działań takich nie można tolerować. Uważamy je za drastyczne naruszenie swobód obywatelskich oraz historycznej wrażliwości Polaków. Są to działania destrukcyjne. Niweczą pozytywne, edukujące historyczne i patriotyczne, działania kibiców skierowane zwłaszcza do młodszych pokoleń obecnych na trybunach.

Tego typu aktywność powinna zostać doceniona i promowana, a nie dyskredytowana przez PZPN i Ekstraklasę SA. Usiłowania ocenzurowania historycznej pamięci i swobody publicznej wypowiedzi są niedopuszczalne w demokratycznej i niepodległej Polsce. Działacze piłkarscy nie mogą stać ponad prawem, w tym nad konstytucyjnymi swobodami. Możliwość publicznego uczczenia ważnej dla Polaków daty nie powinna być uzależniona od arbitralnej woli sportowej biurokracji.
Domagamy się od władz PZPN i Ekstraklasy SA zaprzestania tego typu praktyk i wprowadzenia regulacji prawnych, zapewniających swobodę wypowiedzi w granicach obowiązującego w Polsce prawa i dobrych obyczajów.

Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców.

Stowarzyszenie "Klub Sympatyków Górnika Zabrze" informuje, że na meczu z Górnikiem Łęczna protest nadal obowiązuje.Redakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]