Atak na lidera

Jeżeli zabrzanie chcą wrócić na fotel lidera to muszą przerwać imponującą passę spotkań łęcznian bez porażki.
16 sierpnia, w niedzielę, odbyły się mecze trzeciej kolejki pierwszej ligi. Górnik Zabrze 2:0 pokonał GKS Katowice i miał w tabeli komplet, dziewięciu punktów. Górnik Łęczna? Przegrał 0:3 z Płockiem i z zerowym kontem zamykał ligową tabelę! Po tym spotkaniu doszło do zmiany trenera. 

Za dotknięciem... Łapy

Drużynę przejął Tadeusz Łapa pracujący w Łęcznej od lat, wcześniej między innymi trzykrotnie w roli „strażaka” z pierwszym zespołem. I Górnik przestał przegrywać. Kolejnych siedem spotkań Łęczna w najgorszym wypadku remisowała, zdobywając w nich czternaście punktów i strzelając trzynaście goli. Imiennik z Zabrza w tym czasie przegrał dwa razy, zdobył bramek sześć i tyle samo punktów co Łęczna, czyli czternaście. Nic więc dziwnego, że choć w tabeli obie jedenastki dzieli dziewięć miejsc, to Ryszard Komornicki mówi wprost: - To bardzo dobry rywal, na pewno lepszy piłkarsko zespół niż Motor Lublin.

Fakty nie kłamią. Nawet kilka korespondencyjnych pojedynków wypada tej jesieni na korzyść zespołu ze wschodniej Polski. Łęczna potrafiła w ostatnich kilkunastu dniach pokonać Znicz i Flotę. Zabrzanie z tymi zespołami remisowali. Pogoń wygrała na Roosevelta 3:1, a Łęczna wywiozła ze Szczecina punkt.

To wszystko obrazuje jak trudne gospodarzy czeka dziś zadanie. - To prawda, gramy z drużyną, która źle sezon zaczęła, ale przecież była widziana w roli kandydata do awansu. Patrzymy jednak na siebie, a cel był i jest konkretny. Trzy wygrane w trzech kolejnych meczach. Na razie mamy na koncie jedną, z Motorem Lublin - twierdzi Grzegorz Bonin, kapitan Górnika.

„Gora” od początku?

Cel na dziś w wypadku podopiecznych Ryszarda Komornickiego jest - jeżeli nie prosty - to bardzo konkretny. Górnik chce wykorzystać fakt, że pauzuje Widzew i wrócić na fotel lidera ligowej tabeli. Bonin dodaje: - Zagraliśmy dobry mecz już w Pruszkowie, gdzie do szczęścia zabrakło tylko bramek. Wygraliśmy z Motorem, gdzie długimi fragmentami gra też była w porządku. Wierzę, że wraca Górnik, który wygrywał kolejne mecze na początku sezonu.

Czy w zespole gospodarzy dojdzie do roszad kadrowych? Liga od dłuższego czasu gra co trzy dni. Na pewno wraca do składu Przemysław Pitry, który wypoczęty powinien zacząć mecz od pierwszej minuty. Komornicki może mieć dylemat, postawić na Alesza Bestę, czy może w roli ofensywnego gracza, „zawieszonego” między pomocą, a napastnikiem wystawić Damiana Gorawskiego. W meczu z Motorem „Gora” wszedł po przerwie i zdecydowanie podniósł jakość gry Górnika.

Brat kontra brat

- Kilka lat temu w rezerwach Górnika grał Piotr Karwan. Jego starszy brat był wtedy filarem defensywy zabrzan. Potem różnie potoczyły się losy obu zawodników, dziś staną przeciwko sobie. Piotr Karwan jest pewniakiem na środku defensywy Łęcznej, a Michał, który do Zabrza został sprowadzony krótko po rozpoczęciu sezonu, zagra na tej samej pozycji, tyle że w jedenastce Górnika Zabrze.

- Zabrzanie trzy kolejne mecze grają z zespołami ze wschodniej Polski. Był Motor, jest Łęczna, w a następnej kolejce będzie Stalowa Wola. Z kolei Łęczna w następnej kolejce gra derbowy mecz z Motorem na własnym boisku.

- O ile Piotr Karwan był w Zabrzu tylko graczem drugiej drużyny, to Rafał Niżnik kilka lat temu został sprowadzony na Roosevelta, by kierować grą Górnika. Dziś ten doświadczony pomocnik z powodzeniem radzi sobie w Łęcznej. W wypadku meczu Górnika z Motorem pisaliśmy o Marku Kostrzewie, jako byłym graczu tej drużyny. Z kolei w Łęcznej Kostrzewa jeszcze kilka lat temu był asystentem Bogusława Kaczmarka.

- Na trybunach powinien siąść rehabilitujący się w Zabrzu Tomasz Zahorski. Nim latem 2007 roku trafił do Górnika, bardzo skutecznie grał właśnie w Łęcznej. Zahorski leczy się po zerwaniu więzadeł krzyżowych.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]