Mazur: To przełamanie pewnych stereotypów

Coś co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe - staje się faktem. Piłkarze Ruchu Chorzów i Górnika Zabrze zagrają razem, w jednej drużynie - drużynie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ich przeciwnikami będzie reprezentacja Śląska, a cały dochód z meczu zasili konto Orkiestry. Taki mecz to pierwszy krok do przełamania stereotypu mówiącego o tym, że Ruch z Górnikiem - żyje jak pies z kotem. 

Nie tylko na nowych piłkarzy, ale też na nowe pomysły stawiają działacze zabrzańskiego Górnika. I wbrew panującej opinii prężnie współpracują z działaczami Ruchu Chorzów. - Na pewno jest to przełamanie pewnych stereotypów i dziwnych opinii ludzi, którzy twierdzą, że jest jakaś niechęć między klubami - stwierdza Łukasz Mazur, prezes Górnika Zabrze.

Nie ma niechęci, a w niedzielę, nie będzie też rywalizacji. Bo w meczu charytatywnym na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zawodnicy Ruchu i Górnika - zagrają w jednych barwach. - Siedzimy przy jednym stole, rozmawiamy, wymieniamy się uwagami i darzymy się życzliwością oraz szacunkiem - mówi Andrzej Orzeszek, były piłkarz Górnika.

Podobne słowa można usłyszeć w Chorzowie. Mirosław Mosór, były piłkarz, a obecnie dyrektor klubu, przyznaje, że czasem na boisku w potyczkach z Górnikiem bywa ostro. - Rozegraliśmy niejeden iskrzący mecz, na boisku często też dochodziło do spięć i nie powiem, że zawsze takich fair. Ale po meczu zawsze było podanie ręki - przyznaje. A rękę chorzowski klub z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, podał sobie już dawno. - Ruch Chorzów ma nasze serduszko na piersiach i bardzo się z tego cieszymy, bo walczymy o to, żeby na stadionach był spokój, panowała familijna atmosfera i żeby nie było żadnej chuliganerii. Ale u was przecież tam się nic nie dzieje - podkreśla Jerzy Owsiak z WOŚP.

A żeby w niedzielę nic złego nie działo się między kibicami, organizatorzy meczu, nie podgrzewają atmosfery. - Nie mówimy, że to są oldboye Ruchu i Górnika. Podkreślamy, że to jest drużyna WOŚP-u, bo akurat ta drużyna się tak nazywa, a druga drużyna to jest reprezentacja Śląska. I myślę, że pod takim hasłem ten mecz będzie się odbywał. Liczymy na to, że to, co wrze się uspokoi - tłumaczy Alina Zawada, dyrektor MORiS-u w Chorzowie.

Na to, że śladami piłkarzy i władz klubów pójdą też kibice, liczą też w obu śląskich drużynach. - Na pewno, żeby te antagonizmy przynajmniej zahamować potrzeba wielu lat pracy. Jednak bardzo byśmy chcieli, żeby kibice okazywali względem siebie więcej szacunku i kultury sportowej - apeluje Krzysztof Maj, dyrektor marketingu w Górniku Zabrze. Bo w niedzielę, tak jak i piłkarze, tak kibice obu klubów - zagrają tak naprawdę do jednej bramki.

źródło: Telewizja SilesiaRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]