Sport: Jeden z bardziej zaskakujących transferów Górnika

Kolejny po Michale Bembnie zabrzanin, który jako dziecko wyjechał do Niemiec, związał się z Górnikiem. Paweł Thomik podpisał trzyletni kontrakt z klubem.
To jeden z bardziej zaskakujących transferów Górnika Zabrze w ostatnich miesiącach. Wczoraj 3-letni kontrakt z klubem, bez jednego treningu z pierwszym zespołem, podpisał Paweł Thomik, były piłkarz Unionu Berlin. Nowy zawodnik Górnika urodził się Zabrzu. Pierwsze lata życia spędził w Kończycach, jednej z dzielnic miasta, gdzie do dziś mieszka spora część jego rodziny.

Wałdoch i Podolski na „tak"

- Czasami trzeba zaryzykować, ale mam nadzieję, że postąpiliśmy słusznie. Pawła „prześwietliliśmy" z wszystkich stron, konsultowaliśmy się z wieloma osobami, które znają go z boiska i prywatnie. Wszystkie głosy były na tak" - mówi Andrzej Orzeszek, dyrektor sportowy Górnika, który na temat Thomika rozmawiał między innymi z Tomaszem Wałdochem, swoim kolegą z boiska i poprzednikiem na dyrektorskim stołku. - Tomek twierdzi, że to jest piłkarz, który nas wzmocni - dodaje Orzeszek.

Thomik wyjechał z Polski w wieku trzech lat. Osiadł z rodzicami w okolicach Bielefeld, jednak już jako nastolatek trafił do rezerw Bayernu Monachium. Jako junior był etatowym reprezentantem Niemiec, gdzie z kolei poznał Lukasa Podolskiego. Potem grał między innymi w Unterhaching, a ostatnio w Union Berlin, gdzie jego kontrakt z końcem czerwca dobiegł końca. Union gra w 2. bundeslidze, poprzedni sezon skończył na jedenastym miejscu. Thomik zagrał w 23 meczach, strzelił jednego gola. Średnia not w „Kickerze" - 3,45. Najlepszy mecz zagrał z Alemannia Aachen. Strzelił gola, zaliczył asystę, dostał najwyższą z możliwych notę „1".

Zagra z Żyliną

- Było kilka pomysłów na przyszłość, ale przez znajomych nawiązaliśmy kontakt z Górnikiem, wiedząc, że potrzebuje prawego pomocnika - mówi menedżer Thomika, Jakub Słowik. - Dla kogoś, kto urodził się w Zabrzu, gra w Górniku zawsze ma wymiar sentymentalny. W tym wypadku było podobnie.

Paweł Thomik wczoraj przed południem pojawił się na Roosevelta, gdzie podpisał kontrakt z Górnikiem. Zaraz potem wsiadł do samochodu i pojechał do Zakopanego. W sparingu z Kolejarzem Stróże jeszcze nie zagrał, ale wyszedł wczoraj na trening. Dziś będzie już ćwiczył z całym zespołem, a w czwartek powinien pierwszy raz zagrać mecz w barwach Górnika, z Żyliną, mistrzem Słowacji sprzed roku. - Jest w najlepszym dla piłkarza wieku. Nie muszę mówić, jak dobrze taktycznie, mentalnie i fizycznie są przygotowani do gry piłkarze, którzy od trampkarza grają w Niemczech - dodaje Orzeszek.

Wyjechał w 1988...

Po rozstaniu się Górnika z Grzegorzem Boninem Górnik szukał zawodnika, który wypełni po nim na boisku lukę. Zresztą, o Thomiku mówiono już w Zabrzu przed rokiem, ale wtedy nie miałby większych szans na grę. Tego lata były prowadzone - zresztą mocno zaawansowane - rozmowy z Ruchem Radzionków dotyczące Miłosza Przybeckiego, do Zabrza miał też trafić Alexandr Mendy, Francuz z ligi czeskiej, który ponoć przestraszył się rasizmu w Polsce. Ostatecznie o miejsce w wyjściowej jedenastce na tej stronie boiska będzie walczył Paweł Thomik. - Jaki to piłkarz? Dynamiczny, o dobrej wydolności, nie gra egoistycznie, ma bardzo dobre ostatnie podanie - twierdzi menedżer Thomika. W każdym razie od wczoraj w kadrze Górnika jest dwóch piłkarzy urodzonych w Zabrzu. Michał Bemben i Paweł Thomik. Obaj przyjechali do Polski z Niemiec. Thomik urodził się w styczniu 1985 roku. Pięć miesięcy później zabrzanie sięgnęli po jedenasty tytuł mistrza Polski. Kiedy wyjeżdżał mieli ich na koncie czternaście. Ten stan trwa do dziś.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]