Boris Pandža: Z Zabrza na mundial

Boris Pandža: Przed reprezentantem Bośni i Hercegowiny oraz graczem Górnika Zabrze otwiera się życiowa szansa.
Do Polski piłkarz trafił we wrześniu zeszłego roku. Ale w rundzie jesiennej, z powodu długiej przerwy w grze i urazu, zagrał w ledwie sześciu ligowych spotkaniach. W sobotnim meczu z Legią z pewnością wybiegnie w podstawowym składzie, bo kontuzjowanych jest kilku obrońców Górnika. Zresztą 27-letni Pandža musi grać, jeśli chce spełnić swoje marzenie – pojechać w czerwcu na mundial do Brazylii. 
Najbliższe kilka miesięcy będą dla niego jednym z najważniejszych okresów w życiu. Zawodnik musi bowiem regularnie grać, żeby wrócić do prowadzonej przez Safeta Susicia kadry Bośni i Hercegowiny.
W październiku zeszłego roku dostał powołanie na mecz z Litwą, który zdecydował o tym, że jedenastka z Bałkanów wywalczyła historyczny awans do finałów mistrzostw świata. Na najbliższy mecz towarzyski przeciwko Egiptowi 5 marca nie dostał już jednak powołania.
– Były one wysyłane w dniu, kiedy graliśmy z Zagłębiem. Liga w Polsce dopiero zaczynała rozgrywki. Mam jednak nadzieję wrócić do kadry. To mój cel – mówi Pandža, który na swoim koncie ma 21 występów w reprezentacji Bośni i Hercegowiny.
Piłkarz pochodzi z Mostaru i ma chorwackie pochodzenie oraz paszport. Już jako 20-latek grał w Hajduku Split. Stamtąd w 2010 roku przeniósł się do KV Mechelen. – Pierwszy z trzech sezonów gry w tym klubie był dla mnie fantastyczny. Grało mi się bardzo dobrze, strzelałem bramki – opowiada. Kiedy kontrakt z belgijskim klubem dobiegał końca, po piłkarza zgłosił się Arsenał Kijów.
– Klub z Ukrainy złożył ofertę w wysokości pół miliona euro. Wszystko było już praktycznie dograne. Ustaliłem warunki kontraktu, porozumiały się ze sobą kluby. W ostatniej chwili Arsenał wycofał się jednak. To nie był dla mnie koniec rozczarowań, bo potem w meczu ligowym Mechelen nabawiłem się kontuzji kolana i praktycznie w ogóle nie grałem – opowiada Pandža.
Kolejne zawirowania transferowe pojawiły się latem zeszłego roku. Piłkarz mało grał, w sezonie 2012/13 zaliczył tylko cztery mecze ligowe w Mechelen, ale oferty z innych klubów pojawiały się. Jedną z nich była propozycja występów w Glasgow Rangers.
– Mimo że teraz ten klub występował w trzeciej lidze, zdecydowany byłem tam przejść. To przecież zespół z ogromnymi tradycjami, gdzie na mecze przychodzi po kilkadziesiąt tysięcy kibiców. O przejściu tam rozmawiałem zresztą z innym bośniackim zawodnikiem, który w Rangersach występował przez kilka lat, z Saszą Papacem. Dzwonił do mnie też i przekonywał do występów w Glasgow Rangers menedżer tego klubu Ally McCoist. Sprawa jednak zaczęła się przeciągać. McCoist publicznie mówił, że chcą mnie tam, ale lato się kończyło, a nie było konkretów nie było. Miałem już tego dosyć. Kiedy zadzwonił Górnik Zabrze, a ja sprawdziłem jaka jest ich sytuacja w tabeli i dowiedziałem się więcej od Semira Štilicia na temat tego klubu, zdecydowałem się przyjechać do Polski – tłumaczy Pandža.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]