Jak Górnik gra z Legią, to wraca temat sędziego Redzińskiego

Spotkania Górnika Zabrze z Legią Warszawa zawsze budzą wielkie emocje. Na wspomnienie meczu z 1994 roku kibice w Zabrzu wciąż jeszcze zaciskają szczęki.
W "Sporcie" ukazała się rozmowa z Markiem Jóźwiakiem, dawnym piłkarzem Legii Warszawa. Pretekstem do rozmowy jest oczywiście sobotni mecz Górnika z legionistami. Rozmowa dotyczy słynnego starcia tych drużyn sprzed prawie 20 lat. W czerwcu 1994 roku, na koniec sezonu, Legia zremisowała wtedy w Warszawie z Górnikiem 1:1 i w ten sposób zapewniła sobie - kosztem rywala - mistrzostwo  boiska trzech graczy z Zabrza. Do dziś w Zabrzu i okolicach panuje przekonanie, że tytuł należał się wtedy Górnikowi, który został w ordynarny sposób wyrolowany.

Jóźwiak, który w 13. min tamtego meczu, wszedł na boisko (zmienił Jacka Zielińskiego) patrzy na to jednak zupełnie inaczej.

- Nie zdobyliśmy wtedy mistrzostwa Polski jednym meczem, ale całym sezonem. Legia nigdy meczów nie kupowała i nie sprzedawała - podkreśla Jóźwiak i twierdzi, że brutalną grę rozpoczęli wtedy zabrzanie, którzy chcieli legionistom zrobić krzywdę. Jego zdaniem sędzia Redziński nie miał żadnego powodu do wstydu czy wyrzutów sumienia.

Do dziś to się za mną ciągnie

W 2004 roku "Gazeta Wyborcza" przeprowadziła rozmowę ze Sławomirem Redzińskim. Tamtym spotkaniem zakończył on karierę sędziowską i na kilka lat jakby zapadł się pod ziemię. Oto fragmenty tej rozmowy:

Dlaczego po meczu Legia - Górnik, tak nagle zakończył pan karierę sędziowską?

Sławomir Redziński: Ja przez trzy lata przedłużałem swoje sędziowanie o kolejny sezon. Dokuczała mi przewlekła kontuzja prawej nogi. Opuchlizna pojawiała się nawet, jak sobie biegałem po lesie. Męczyłem się, a ten mecz, a raczej cała atmosfera wokół niego, tylko przyspieszył moją decyzję. Potem jeszcze brałem udział w wakacyjnym zgrupowaniu sędziów, ale tylko w części teoretycznej. Do kondycyjnej już nie przystąpiłem.

Ten mecz panu zaszkodził?

- Tak. Żałuję, że to ja go sędziowałem. Do dziś to się za mną ciągnie. Kupuję gazetę i znowu czytam o Redzińskim, co "drukował" zawody. Było bardzo wielu chętnych do prowadzenia tego spotkania. Oba kluby wytypowały po trzech swoich kandydatów, ja jako jedyny znalazłem się na obu listach. Byłem wtedy wśród sześciu-siedmiu najlepszych arbitrów ligi. Wiem, że bardzo chciał sędziować Romek Kostrzewski z Bydgoszczy, który akurat kończył karierę, ale jeden z klubów się na niego nie zgadzał.

Co pan z tego meczu najbardziej zapamiętał?

- Zestresowały mnie nie wydarzenia na boisku, ale sytuacja przedmeczowa. Nieco wcześniej oba zespoły grały ze sobą w Pucharze Polski. W drugim meczu w Zabrzu doszło do ciężkich kontuzji zawodników, prowadzący zawody Ryszard Wójcik został zawieszony na miesiąc. Wiedziałem, że jeśli ponownie dopuszczę do tak ostrej gry, to prasa mnie wykończy. Z piłkarzami Górnika już przed meczem nie było żadnego kontaktu. Apelowałem o grę fair, a oni nic. Tacy byli strasznie nabuzowani, jakby nieobecni. W ogóle nie reagowali na moje słowa. Ja apelowałem o grę bez fauli, a oni już w pierwszych minutach złapali kartkę.

Co pan po latach ma sobie do zarzucenia?

- Nic. Poprowadziłbym mecz tak samo. Mam go nagrany na wideo, czasem oglądam. Nie widziałem błędów merytorycznych. Wszystkie kartki były za ostrą grę. 11 żółtych, z trzech zrobiły się czerwone. Tak, dziś w ten sam sposób bym zareagował.

Zna pan oskarżenia, że dostał pan od Legii za ten mecz tyle kasy, że nie musi pan nic robić do końca życia?

- Tak, słyszałem też, że w Szwajcarii mam konto bankowe, które mi Legia założyła. Czytałem takie opinie w prasie, jeden czy drugi sędzia też się w ten sposób wypowiedział. Poszedłem nawet do adwokata, bo chciałem skierować sprawę do sądu. Ale jak zobaczyłem jego minę, to dałem sobie spokój. Wyczułem, że on chciał na moim nazwisku i tej sprawie zrobić karierę. Zamierzał pozwać połowę polskich gazet.

źródło: Sport / Gazeta WyborczaRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]