Rafał Kurzawa walczy o mistrzostwa ()

Skrzydłowy Górnika znowu błyszczy. – Ma duże szanse na wyjazd na mundial – uważa Waldemar Matysik, medalista MŚ z 1982 roku.
Zabrzanie łatwo pokonali w poniedziałek Bruk-Bet Termalikę 3:0. Rafał Kurzawa był jednym z najlepszych graczy na boisku, zdobył ładnego gola oraz miał efektowną asystę – dwunastą w tym sezonie. Pomocnik błyskawicznie doszedł do formy, chociaż okres przygotowawczy miał zmarnowany. Ze względu na kontuzję mięśnia czworogłowego przez długi czas trenował indywidualnie i zimą wystąpił w zaledwie jednym meczu kontrolnym. Na dodatek przeciwko słowackiemu Zemplinowi (5:0) rozegrał tylko 45 minut.
– Bardzo szybko doszedł do siebie. Oglądałem poniedziałkowy mecz i Kurzawa zasłużył na dobre noty. Konkurencja w kadrze narodowej jest spora, ale Rafał ma szansę na wyjazd na mundial, bo nasi skrzydłowi borykają się z różnymi problemami – mówi Włodzimierz Lubański, były znakomity napastnik reprezentacji i Górnika. Z bocznych pomocników pewniakiem do wyjazdu do Rosji jest Kamil Grosicki. Trener Adam Nawałka będzie chciał oczywiście również zabrać Jakuba Błaszczykowskiego, który jednak ze względu na uraz pleców nie gra od trzech miesięcy. Maciej Makuszewski przechodzi rehabilitację po operacji kolana i bardzo możliwe, że konkurentem zabrzanina o miejsce w kadrze może być Paweł Wszołek, gracz Queens Park Rangers.
Kurzawa w reprezentacji zagrał dotychczas raz, 13 listopada ubiegłego roku w towarzyskim meczu z Meksykiem (0:1). – Wszedł w 83 minucie, niewiele zdziałał, ale w tym spotkaniu cała drużyna wypadła mizernie. W ekstraklasie robi furorę. Wiadomo, że nasza liga nie jest mocna, ale Rafał to najlepszy lewonożny piłkarz w Polsce. Jego nazwisko jest w notesie Adama Nawałki i są duże szanse na to, że znajdzie się również w gronie zawodników powołanych na mundial. Adam zresztą doskonale wie, co Kurzawa potrafi, bo w przeszłości szkolił go w Górniku. A każdy widzi, że zabrzanin dobrze wykonuje stałe fragmenty gry i precyzyjnie podaje – wylicza Matysik.
Spotkanie z Termaliką obserwował z trybun Marcin Prasoł, trener-analityk reprezentacji Polski, który również bardzo dobrze zna Kurzawę, bo przy Roosevelta pracował w przeszłości jako analityk i skaut. Nawałka szuka zawodników, którzy będę raczej uzupełnieniem kadry, ale mają to być uniwersalni gracze. Lider Górnika spełnia to kryterium. Może występować na obydwu skrzydłach, walczyć w środku. – Ze wszystkich graczy Górnika najbardziej zasłużył na mundial – uważa Matysik.
W poniedziałek dobrze wypadł również drugi ze skrzydłowych Damian Kądzior, który przebywał już na zgrupowaniach kadry narodowej, ale w reprezentacji jeszcze nie zadebiutował. – Jest ruchliwy, dynamiczny, ma umiejętności, ale według mnie akcje Kurzawy stoją wyżej – ocenia Lubański.
Zimą najlepszym asystentem ligi interesowały się Legia Warszawa, Lech Poznań oraz SC Freiburg i 1.FC Köln. Nikt jednak nie złożył oferty kupna. Umowa Kurzawy z Górnikiem wygasa w czerwcu tego roku. Śląski klub przedstawił mu propozycję przedłużenia kontraktu, ale strony nie doszły do porozumienia. Mimo to nikt przy Roosevelta nie zamierza odstawiać skrzydłowego od składu. – Dobrze, że jest nadal w Górniku i nie kupił go Freiburg, chociaż jestem przekonany, że w niemieckim zespole radziłby sobie lepiej od Bartosza Kapustki, mającego bardzo duże problemy z grą. A odstawienie Kurzawy od składu, aby wywrzeć na niego presję związaną z podpisaniem nowego kontraktu, byłoby strzałem w kolano. Ile daje drużynie, dobrze ujmują statystyki, 12 asyst to imponujący dorobek – mówi mieszkający na stałe w Niemczech Matysik. Zatrzymać Kurzawę w Zabrzu na kolejny sezon będzie niesamowicie trudno. Najwyższy kontrakt w Górniku ma Igor Angulo – to 10 tys. euro miesięcznie na rękę. W Zabrzu nie chcą tworzyć kominów płacowych, a w zachodnich klubach skrzydłowy zarobi zdecydowanie więcej. Jeśli jednak wywalczy nominację, poleci do Rosji w czerwcu jeszcze jako zawodnik 14-krotnych mistrzów Polski.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]