Koźmiński: Jak w małżeństwie

Zbigniew KoźmińskiRozmowa ze Zbigniewem Koźmiński, prezesem Górnika Zabrze.
» Trener Edward Lorens pracował w Górniku zaledwie miesiąc. Dlaczego tak krótko?
Zbigniew Koźmiński: - Wie pan, to tak jak w małżeństwie. lepiej rozstać się po dwóch latach, niż po dwunastu. Wtedy łatwiej i mniej szkód się wyrządza. 

» Skąd jednak tak nagła decyzja? Jeszcze w grudniu pan i Marek Koźmiński zachwalaliście Lorensa, że to najlepszy następca Wernera Liczki...
- Ja też jestem zaskoczony. Cóż... W życiu nieraz popełnia się błędy, ja być może ostatnio popełniłem ich za dużo.

» Pokłóciliście się o pieniądze?
- Wątek finansowy nie decydował. Zresztą nie będę komentował tej sprawy. Trener Lorens to człowiek z klasą, tak się umówiliśmy i musze dotrzymać słowa.

» Dobrze. Zatem kto będzie prowadził zespół w rundzie wiosennej?
- Na dzisiaj jest Marek Wleciałowski, który jedzie z zespołem na zgrupowanie do Włoch. Tam będzie obserwowany jak sobie radzi. To człowiek, który jest chwalony, i któremu wróży się trenerską karierę. Ale nie posiada licencji. Decyzję ostateczną podejmiemy w ciągu trzech tygodni. Marek z drużyną wrócą z Włoch, popatrzymy na sobie prosto w oczy i coś postanowimy. Radziliśmy już sobie w większych kłopotach i teraz też sobie poradzimy.

» Ale są zaległości placowe wobec piłkarzy Górnika, jest dług wobec Gwarka, odszedł jeden z najlepszych zawodników, pan grozi dymisją. To nie sprzyja budowaniu klimatu wokół klubu...
- Przez dwa lata udawało nam się zajmować miejsce w środku tabeli, odmłodziliśmy zespół. Ale przed nami jest ściana. Do I ligi weszły Cracovia, czy Zagłębie Lubin, kluby bogatsze od nas. Teraz do awansu szykują się kolejne, jak Bełchatów, czy Arka Gdynia. My, za te 4-5 milionów złotych rocznego budżetu nic więcej nie zrobimy. Marek wykładał 800-tysięcy - 1 milion rocznie i więcej nie wyłoży. Ktoś musi do nas dołączyć, wejść do spółki. Jesteśmy otwarci, ale nie ma chętnych.

» Pan bezskutecznie apeluje o pomoc do władz miasta, które odbijają piłeczkę, że pomóc spółce się mogą...
- Istnieje wiele rozwiązań prawnych. W Szczecinie panu Ptakowi władze poszły na rękę. W Wodzisławiu miasto jest przychylne klubowi, II-ligowy Piast Gliwice czerpie korzyści z giełdy samochodowej, targowisk, sklepów. W Zabrzu też są takie możliwości, ale Górnik nic z tego nie ma.

» No dobrze. Ale co robi Rada Nadzorcza spółki, na czele której stoi Ireneusz Król? To przecież ona ma szukać sponsorów.
- Byliśmy właśnie blisko sfinalizowania umowy z jednym z banków. Za jego logo na koszulkach dostalibyśmy 1,5 mln zł rocznie. Byliśmy dokładnie prześwietleni, dostaliśmy w środowisku dobrą opinię, a mimo to ostatecznie prezesi banku się wycofali.

Rozmawiał: Tomasz Mucha / Dziennik Zachodni

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]