Krok nad przepaścią

Górnik Zabrze to jeden z biedniejszych klubów w I lidze, dziś biedniejszy jest chyba tylko lokalny rywal, GKS Katowice. Ba, sporo klubów II ligi ma dziś budżet przewyższający znacznie ten „górniczy”. Marek i Zbigniew Koźmińscy zmienili więc system budowania drużyny opierając ją głównie na utalentowanej młodzieży i kosztujących grosze „stranierich” rodem z Ameryki Południowej. Przez półtorej roku udawało im się jakoś wiązać koniec z końcem, ale ostatnie wydarzenia (zaległości w wypłatach, brak wzmocnień doświadczonymi piłkarzami, transfer Popieli, rezygnacja ze styczniowego zgrupowania, czy wreszcie odejście – zaledwie po miesiącu – trenera Edwarda Lorensa) wskazują, że nawet tak oszczędna polityka przeżywa swój kryzys. Szefowie Górnika skarżą się, że zostali sami – władze miasta i lokalny biznes umywają ręce – a sami ciężaru utrzymania I-ligowego klubu nie udźwigną. Górnik więc stoi krok nad przepaścią, a prezes już sygnalizuje, że nie zamierza podzielić losu sąsiada zza miedzy. Jeżeli na Roosevelta szybko nie pojawi się nowy kapitał 14-krotny mistrz Polski może obudzić się w II lidze. Szybciej niż niektórym się zdaje.

Roczny budżet:
4 mln zł.
Przypuszczalne przychody w skali roku:
Transfery: około 200 tys. (za Jarosława Popielę Górnik Łęczna zapłaci 110 tys.)
Wpływy z Canal+: Około 1,5 mln.
Wpływy z biletów: 300 – 500 tys.
Wpływy z reklam i od sponsorów: ok. 0,5 – 1 mln.
Właściciel: Marek Koźmiński podobno przez rok włożył w Górnika 0,8 – 1 mln.
Długi: 3 mln zł
Większość to 840 tys zł (po renegocjacjach), które Górnik winien jest Gwarkowi Zabrze za transfery Marcina Kuźby i Kamila Kosowskiego. Klub z Roosevelta ma także spore zaległości wobec obecnych i byłych piłkarzy. Wiosną zaś skończy spłacać (w ratach) zadłużenie wobec ZUS i Urzędu Skarbowego.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]