Fenomen biedaka

W Zabrzu nikt nie twierdzi, że Górnik to zespół na miarę medalu mistrzostw Polski. Trzecie miejsce w tabeli po sześciu kolejkach najbiedniejszego klubu ekstraklasy jest jednak faktem.
– Trzeba liczyć się z tym, że ta dobra passa kiedyś się skończy, bo kadrowo i finansowo odstajemy od wielu innych drużyn. My nie mamy zadania walki o mistrzostwo. Ale ważne teraz, by nie dać wciągnąć się w pułapkę czekając na ten moment, lecz skupić się na tym, co możemy jeszcze zrobić – podkreśla trener Marek Wleciałowski. 

W czym tkwi fenomen drużyny wskazywanej przed sezonem jako główny kandydat do spadku, którą latem opuściła połowa wyjściowej jedenastki, której budżet zamyka się śmieszną sumą 3 milionów złotych, i która nic sobie nie robi z tego, że akcje klubu są w posiadaniu syndyka?

Górnik to znakomite połączenie doświadczenia z młodością – liderzy drużyny, bramkarz Piotr Lech i rozgrywający Krzysztof Bukalski, mają grubo po trzydziestce, niewiele mniej stoper Artur Prokop. Ale obok nich bez kompleksów w ligowej rzeczywistości radzą sobie 17-latkowie Marcin Siedlarz i Grzegorz Goncerz, czy o kilka miesięcy starsi Kamil i Paweł Królowie.

– Ich piłkarskie dojrzewanie odbywa się bardzo szybko. Ale przekonują się, że warto pracować – mówi szkoleniowiec.
Cała czwórka otrzymała powołanie do kadry do lat 18 na towarzyski dwumecz z Rumunią. Ale zabrzański szkoleniowiec nie wyobraża sobie już bez nich drużyny i ostatecznie, po uzgodnieniu z Michałem Globiszem, w piątek wszyscy pojadą na ligowy mecz do Poznania.

Wleciałowski podkreśla, że od strony szkoleniowej jego podopiecznym niczego nie brakuje – trenują na bardzo dobrych, nowych boiskach, korzystają z nowoczesnej siłowni i halki lekkoatletycznej, integrują się na zgrupowaniach przed każdym meczem.

Prezes klubu Zbigniew Koźmiński podkreśla rolę samego trenera. – To był dobry wybór potwierdzający, że takim młodym ludziom, z pozytywną mentalnością, z otwartą głową, nowym spojrzeniem, po prostu trzeba dawać szanse – chwali Wleciałowskiego jego szef.

Wynik sportowy musi zachęcać potencjalnych inwestorów, którzy będą chcieli startować w przetargu o akcje klubu. Na razie prezes Koźmiński chwali się, że spłacone zostało zadłużenie spółki wobec fiskusa, a dzięki transferom Karwana, Hernaniego, Joao Paulo i Wojciechowskiego klub zyskał oddech finansowy. – Poza Aleksandrem, Bukalskim i Lechem wszyscy pozostali piłkarze otrzymali sierpniowe pensje – dodaje sternik klubu.

A już w sobotę w Poznaniu nieoczekiwany mecz na szczycie: Lech – Górnik

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]